Artificial intelligence and digital marketing: Contributions and perspective
Yapay zeka ve dijital pazarlama: Katkılar ve perspektif
  1. Tez No: 925107
  2. Yazar: MOYA EUNİCE ANNE RİCHESS AKE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CİHAN TINAZTEPE ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Dünyamız değişiyor ve insanlar için hayatı her geçen gün daha iyi hale getirmek amacıyla bilim, edebiyat, işletme, finans vb. dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde giderek daha fazla yeni teknolojiler ortaya çıkıyor. İş dünyası için en önemli teknolojik ilerleme Fikir birliğine göre yapay zekadır. Yapay Zeka, çeşitli sektörlere müdahale ederek pazarlamada devrim yaratıyor. Ancak yapay zekanın dezavantajları da var. Örneğin, gizliliğin korunması çok etkili değildir ve işletmelerin, pazarlama departmanlarını güçlü teknik yeteneklerle donatmak için çok para harcaması gerekir. Satış, ürünler ve müşteri sadakati açısından daha etkili olabilmek için dijital pazarlama ve yapay zekanın işbirliği yapması gerekiyor. Bu çalışmanın amacı yapay zekaya maruz kalmanın, yapay zekaya yönelik tutumun ve algılanan riskin müşterilerin satın alma kararını etkilediğini göstermekti. Çevrimiçi bir anket kullanılarak 241 Türk katılımcı çalışma konseptini test etmek için kullanıldı. Katılımcılar çoğunlukla internetten alışveriş yapanlardı. Anketin beş unsuru şunlardı : demografik veriler ; satın alma kararı ölçeği ; AI maruz kalma ölçeği ; AI ölçeğine yönelik tutum ; ve algılanan risk ölçeği. Veriler SPSS 29.0 yazılımı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edildi. Güvenilirlik çalışması, tüm değişkenler genelinde yapay zekaya yönelik tutumların yüksek olduğunu gösterdi. Faktör analizine göre değişkenler iki bileşene ayrılmıştır. Regresyon analizi, yapay zekaya maruz kalmanın ve yapay zekaya yönelik tutumun satın alma kararını açıklamada önemli değişkenler olduğunu gösterdi. Anahtar Kelimeler : Yapay Zeka, Dijital pazarlama.
Özet (Çeviri)
Our world is changing, and in order to make life better for people on a daily basis, new technologies are increasingly emerging in a variety of industries, including science, literature, business, finance, and so forth. Artificial Intelligence is the most harmful technology available today. The most important technological advancement for business is AI, according to consensus. Artificial Intelligence is revolutionizing marketing by interfering in various industries. However, there are drawbacks to artificial intelligence as well. For example, privacy protection isn't very effective, and businesses must spend a lot of money to equip their marketing departments with powerful technical capabilities. To be more effective in terms of sales, products, and client loyalty, digital marketing and AI must collaborate. This study aim was to show that AI exposure, attitude towards AI and perceived risk affect the customers purchasing decision. By employing an online survey, 241 Turkish participants were used to test the study concept. Participants were mostly internet shoppers. The five elements of the survey were : demographic data ; purchasing decision scale ; AI exposure scale ; attitude toward AI scale ; and perceived risk scale. Utilizing the SPSS 29.0 software, the data was statistically analyzed. The reliability study showed that, across all variables, attitudes toward AI were high. The variables separated into two components, according to factor analysis. Regression analysis demonstrated that exposure to AI and attitude toward AI were significant variables in explaining purchasing decision. Keywords : Artificial Intelligence, Digital marketing.