An assessment of zakat awareness for the Bangsamoro people in Philippines
Bangsamoro Filipinleri halklarinin zekat bilincinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 925131
  2. Yazar: NORZİANA DAUD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMAD GHAITH MAHAINI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu makalenin ana hedefi, Bangsamoro topluluğu içindeki Zekat farkındalık düzeylerini değerlendirmektir, özellikle de Müslüman Mindanao'daki Bangsamoro Özerk Bölgesi (BARMM) vurgulanmaktadır. İslam'da temel bir görev olan Zekat, belirlenmiş hayır kurumlarına tahsis edilen bir servet yüzdesini içerir, Kutsal Kur'an'da belirtildiği gibi. Önemi rağmen, az gelişmiş ekonomilerdeki anlayış düzeyi belirsizdir. Bu araştırma, Bangsamoro nüfusu arasındaki Zekat farkındalığını ölçmeyi ve BARMM bölgesindeki erkeklerle kadınlar arasındaki farklılıkları araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, Zekat farkındalığı üzerine üç temel kategoriyi odak noktası olarak belirlemektedir: Zekat'ı bir İslam kurumu olarak anlama, çeşitli formlarını tanıma ve Zekat'ın farklı yararlanıcılarıyla tanışma. Araştırma, bir amaçlı örnekleme tekniği kullanarak bir anket soru formunu dağıtmak için genişletilen bir kar topu etkisi yoluyla 224 bireyden alınan yanıtlarla sonuçlanan bir anket soru formunu dağıttı. Bulgular, bölgedeki Zekat farkındalık düzeylerinde dikkate değer bir artışı göstermektedir, hatta yaygın yoksulluk ve sınırlı eğitim erişimi karşısında. Araştırma, yeni kurulan bölgesel hükümetin bu yaygın farkındalığı güçlü bir Zekat yönetimi çerçevesi oluşturarak, toplama süreçlerini düzenleyerek ve adil bir şekilde dağıtımı sağlayarak kullanma fırsatını vurgular. Bu çabalar, bireysel katkılardan öteye geçen toplumsal faydalar sağlama potansiyeline sahiptir. Çalışma, mevcut farkındalığı kullanma potansiyelini vurgular ve Bangsamoro topluluğu içinde toplumsal refahı önemli ölçüde etkileyebilecek etkili Zekat sistemlerini kurma olasılığını belirtir.
Özet (Çeviri)
The main goal study of this dissertation is to evaluate the awareness levels of Zakat within the Bangsamoro community, specifically emphasizing the Bangsamoro Autonomous Region in Muslim Mindanao (BARMM). Zakat, a fundamental obligation in Islam, involves a percentage of wealth allocated to designated charitable organizations, as outlined in the Holy Quran. Despite its significance, the level of understanding within less developed economies remains uncertain. This research seeks to gauge the awareness of Zakat among the Bangsamoro population and explore potential differences in awareness between men and women within the BARMM region. The study focuses on three core categories of Zakat awareness: Understanding Zakat as an Islamic institution, identifying its various forms, and being acquainted with the different beneficiaries of Zakat. The research employed a purposive sampling technique to distribute a survey questionnaire, which was later broadened through a snowball effect, resulting in responses from 224 individuals. The findings indicate notably increased levels of Zakat awareness in the area, even in the face of widespread poverty and limited educational access. The research underscores the opportunity for the recently established regional government to harness this widespread awareness by establishing strong frameworks for Zakat administration, streamlining collection processes, and ensuring equitable distribution. Such efforts have the potential to yield societal benefits that go beyond individual contributions. The study, thus, underscores the potential for leveraging existing awareness to establish effective Zakat systems that could significantly impact societal welfare within the Bangsamoro community.