دور مؤسسات المجتمع المدني في تحقيق التنمية المستدامة من المنظور الإسلامي: مؤسسات المجتمع المدني في فلسطين نموذجاً
Sivil toplum kurumlarının İslami bakış açısıyla sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştirmedeki rolü: Filistin'deki sivil toplum kuruluşları örneği
  1. Tez No: 925151
  2. Yazar: RUBA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MONZER KAHF
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışma, işgal altındaki Filistin topraklarında İslami bir bakış açısıyla sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasında sivil toplum kuruluşlarının rolünü göstermeyi amaçlamaktadır. Ayrıca Filistin'deki sivil toplum kuruluşlarının, ekonomik güçlenme ve sosyal kalkınmayı sağlamak için sunduğu çeşitli faaliyetler ve programlarla kalkınmada oynadığı rolü vurgulamayı amaçlamaktadır. Çalışma, Filistin'deki sivil toplum kurumlarının mahiyetini ifade etmekle beraber sömürgeci işgale uğramış bir toplumda İslami bir bakış açısıyla“Sürdürülebilir Kalkınma”kavramını açıklamayı da hedeflemiştir. Tüm bunlara ek olarak işgal altındaki Filistin topraklarında sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasında sivil toplum kuruluşlarının karşılaştığı zorlukları da tespit etmektedir. Çalışma konuyla ilgili bilgileri incelerken tümevarımcı ve tarihsel yöntemi takip etmiş, bunun yanı sıra İslam ve Batı anlayışında kalkınma ve sivil toplum kavramını incelerken de analitik yöntemi kullanmıştır. Çalışma, Filistin'deki sivil toplum kuruluşlarının uluslararası bağış ve yardımlara bağlı olması sebebiyle sürdürülebilir finansman eksikliğinden muzdarip olduğu sonucuna ulaşmıştır. Çalışma, sivil toplum kurumlarına canlılığın geri kazandırılmasında etkin katkısı hasebiyle Filistin'deki bağış sisteminin ıslahı üzerine çalışmayı, bu kurumların devamlı olarak kendilerini yenilemelerini, hükümet kontrolünden ve dışa bağımlılıktan kurtulmalarını tavsiye etmiştir. Sürdürülebilir kalkınmayı Makasıdu'ş-Şeria'ya, maddi etkisi olan kalkınma projelerine dayanmaya ve bu alanda gerek İslam ülkelerinde gerek başka yerlerdeki deneyimlerden yararlanmakla ilişkilendirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to clarify the role of civil society organizations in achieving sustainable development from an Islamic perspective in the occupied Palestinian territories. It also aims to highlight the developmental role played by civil society organizations in Palestine, through the various activities and programs it offers with the aim of achieving economic empowerment and social development. The study also aimed to identify the nature of civil society institutions in Palestine, and to clarify the concept of sustainable development from an Islamic perspective for a society that is subject to substitutionary settlement occupation. The study also aimed to identify the challenges facing civil society institutions in achieving sustainable development in the occupied Palestinian territories. The study followed the inductive approach and the historical approach by looking at relevant information on the subject, as well as the analytical approach in studying the expanded concept of development and civil society in the Islamic concept and the Western concept. The study concluded that civil society organizations in Palestine suffer from a basic problem, which is the lack of sustainable financing, because they depend mainly on various donations and international aid. The study recommended reforming the waqf system in Palestine due to its effective contribution to restoring vitality to civil society institutions. Enabling these institutions to continuously renew and liberate themselves from government control and foreign dependence, linking sustainable development with the purposes of Sharia, relying on development projects that have a material impact, and benefiting from experiences that are presented in this field in Islamic countries and elsewhere.