Native iOS ve çapraz geliştirme çerçevelerinden flutter ile geliştirilen uygulamaların performans karşılaştırması
Performance comparison of apps developed with native iOS and flutter from cross-development frameworks
- Tez No: 925179
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTUN ONAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte akıllı mobil cihazların kullanımının artması, mobil uygulama sayılarının da yükselmesine neden olmuştur. Mobil uygulamalar, yerel ve çapraz geliştirme çerçeveleri olmak üzere iki ana yöntemle geliştirilmektedir. Çapraz geliştirme çerçevelerinin avantajı, aynı kodu kullanarak birden fazla platforma hitap edebilmesidir. Ancak, performansın yerel platformlardan daha düşük olduğu düşüncesi, çapraz geliştirmeye karşı bir engel olarak görülmektedir. Bu çalışma, Google'ın Flutter çerçevesi ile Apple'ın Swift dilinde geliştirilmiş iOS yerel uygulama geliştirme ortamının performansını karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Performans analizi; çalışma zamanı, işlemci kullanımı, bellek kullanımı ve veri tüketimi gibi kriterler üzerinden yapılacaktır. Ayrıca, Apple'ın Core ML ve Google'ın ML Kit kütüphanelerinin performansları detaylı bir şekilde karşılaştırılacaktır. Bu tez, Flutter ve yerel iOS geliştirme arasında bire bir karşılaştırma yaparak, her iki platformun gelişen sürümleriyle ilgili güncel performans değerlendirmelerini de sunacaktır.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology, the usage of smart mobile devices has been increasing, leading to a rise in the number of mobile applications available in the market. Mobile applications are developed using two main approaches: native development and cross-platform frameworks. The advantage of cross-platform frameworks is the ability to target multiple platforms with a single codebase. However, the assumption that cross-platform frameworks perform worse than native platforms has been a common reason for their limited adoption. This study aims to compare the performance of Google's Flutter framework, developed with the Dart language, and Apple's native development environment, developed with Swift, for iOS. The performance comparison will focus on key metrics such as runtime, CPU usage, memory usage, energy consumption, and data usage. Additionally, this research will provide an in-depth comparison of machine learning libraries from both platforms: Apple's Core ML and Google's ML Kit. Unlike other studies, this thesis will not only compare Flutter with native iOS development but will also consider the impact of updates and performance improvements in the latest versions of Swift and Flutter.