Dik kenetli metal çatı kaplama sistemlerinin seçim tercihleri yönünden karşılaştırılması
Comparison of standing seam metal roof system in terms of selection preferences
- Tez No: 925181
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT PAKDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, dik kenetli metal çatı kaplama sistemleri ile ilgili Türkiye'de yapılan bilimsel çalışmaların, dünya çapında yapılan bilimsel çalışmalarla nicelik olarak karşılaştırılması yapılmış; Türkiye'de yapılan bilimsel çalışmalar, nicelik yönünden az olarak tanımlanmıştır. Nicelik yönünden tanımlaması yapılan dik kenetli metal çatı kaplama sistemlerinin, çatı kaplama malzemeleri bakımından karşılaştırılması ve uygun çatı kaplama malzemesi seçiminin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde; problemin tanımı, çalışmanın amacı, çalışmanın kapsamı ve yöntemi aktarılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, dik kenetli metal çatı kaplama sistemleri üzerine daha önce yapılmış olan çalışmaların farklı kapsamlarda literatür taraması yapılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, çatı ve çatı kaplama sistemlerinin tanımlaması çatıların sınıflandırılması, çağdaş çatı sistemleri, çatı kaplama sistemlerinin sınıflandırılması detaylı olarak ele alınmıştır. Kenetli metal çatı kaplama sistemleri, çalışmanın dördüncü bölümünde ele alınmıştır. Kenetli metal çatı kaplama sistemlerinin kullanıldığı yapı ve çatı tipleri, sistemin kullanıldığında sağladığı özellikler ve sistemin sınıflandırılması yapılmıştır. Çalışmanın beşinci bölümünde kenetli metal çatı kaplama sistemleri sınıfında yer alan, dik kenetli metal çatı kaplama sistemleri ele alınmıştır. Dik kenetli metal çatı kaplama sistemlerinde kullanılan metallerin tarihi, metallerin üretim teknikleri ve bu tekniklerin tarihçesi, dik kenetli metal çatı kaplama sistemlerinin tarihçesi ve bükümüne göre sınıflandırılması, sistemin elemanları, sistemin kurulumu ve sistemin kurulumu için gereken aletler, sistem ile birlikte kullanılan malzemeler, sisteme ait detaylar ve son kat metal yüzeylerinin türüne göre sınıflandırılması aktarılmıştır. Sınıflandırılması yapılan son kat metal yüzeylerin tarihçesi, üretim süreci ve yöntemi aktarıldıktan sonra malzemelerin teknik özellikleri, kullanılan markalardan referans verilerek uygulanmış bir proje örneği ile aktarılmıştır. Çalışmanın altıncı bölümünde, çatı sistemine ve dik kenetli metal çatı kaplama sistemlerine etki eden faktörler ve çatı seçim kriterleri; iklim faktörü, yangın faktörü, çatılara etki eden yükler ve kuvvetler, yapının içsel faktörleri, termal faktörler, yapı özellikleri, estetik faktörler, ekonomik faktörler, ekolojik faktörler ve bürokratik faktörler olmak üzere tanımlanarak detaylı olarak aktarılmıştır. Çalışmanın yedinci bölümünde, aktarılan çatı seçim kriterleri göz önüne alınarak dik kenetli metal çatı kaplama sistemlerinin avantaj ve dezavantajları aktarılmıştır. Çalışmanın sekizinci bölümünde, sınıflandırılması yapılan kullanılan son kat metal yüzeylerin, tanımlaması yapılan çatı seçim kriterleri göz önüne alınarak; ekonomik faktör, uygulama kolaylığı (işçilik ve fire), estetik faktör, yangın faktörü, termal faktör, garanti süresi, kullanım gerekliliği, ekolojik faktör parametreleri tablo ile aktarılarak; dik kenetli metal çatı kaplama sistemlerinin seçim tercihleri yönünden karşılaştırılması yapılmıştır. Son kat metal malzemelerin seçim tercihleri yönünden karşılaştırması yapılırken; tanımlanan parametrelere göre malzemeler için elde edilen verilerde, normalizasyon yöntemi kullanılmıştır. Yapılan karşılaştırılmaya göre alüminyum çatı kaplama malzemesi seçimi uygun olarak, bakır çatı kaplama malzemesi seçimi uygun olmayan olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a quantitative comparison is made between the scientific studies on standing seam metal roof systems in Turkey and worldwide; scientific studies in Turkey are defined as low in quantity. It is aimed to compare, quantitatively defined standing seam metal roof systems in terms of the roofing materials and to determine the selection of appropriate roofing materials. In the first part of the study, the definition of the problem, the aim of the study, its scope, and the method are presented. In the second part of the study, a literature review of previous studies on standing seam metal roof systems is studied with different contexts. In the third part of the study, definition of roof and roofing systems, classification of roofs, modern roof systems and classification of roofing systems in details are presented. After the third part of the study, standing seam metal roof systems, classified under metal roof systems, are presented in the fourth part of the study. The types of structures and roofs in which standing seam metal roof systems are used, the properties provided by the system when used, and the classification of the system are analyzed. In the fifth part of the study, the history of metals used in standing seam metal roof systems, production techniques of metals and their history, history of standing seam metal roof systems and their classification based on seams, system components, installation of the system, tools required for installation, materials used in with the system, system details, and classification of final layer metal surfaces are presented. After the history, production process, and method of classified final layer metal surfaces are conveyed, the technical specifications of the materials, an applied project example with reference to used brands are presented. In the sixth part of the study, the factors affecting the roof system and standing seam metal roof systems, roof selection criteria; climate factors, fire factors, loads and forces affecting roofs, internal factors of the structure, thermal factors, structural properties, aesthetic factors, economic factors, ecological factors, and bureaucratic factors are defined and discussed with details. In the seventh part of the study, the advantageous and disadvantageous aspects of standing seam metal roof systems are presented with roof selection criteria. In the eighth part of the study, parameters, according to the defined roof selection criteria, including economic factors, aesthetic factors, ease of application (workmanship and wastage), fire factor, thermal factor, warranty period, necessity of use and ecological factor of the classified final layer metal surfaces are presented with the table to compare standing seam metal roof systems in terms of the selection preferences. While comparing the final layer metal surfaces of in terms of selection preferences, the normalization method is used in the data obtained for the materials according to the defined parameters. According to the comparison, the choice of aluminium roofing material is defined as appropriate; the choice of copper roofing material is defined as inappropriate.