أثر ازدواجية البنك المركزي اليمني على أداء المصارف الإسلامية اليمنية
Yemen merkez bankası dualitesinin Yemen İslami bankalarının performansına etkisi
- Tez No: 925182
- Danışmanlar: PROF. DR. HEYTEM HAZNE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Yemen Merkez Bankasının dualitesi ve Yemen'deki faaliyet gösteren bankaların performansı üzerindeki etkisinin incelenmesi araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Yemen Merkez Bankasının dualitesi ve bu dualitenin Yemen bankalarının üzerindeki etkisinin ele alındığı bu çalışmada, Yemen İslami bankaları örneği üzerinde durulmaktadır. Yemen Merkez Bankasının yaşamış olduğu bu dualiteyi ve bölünmeyi analiz edebilmek ve onun neticesinde Yemen bankalarının üzerindeki ortaya çıkan etkileri değerlendirebilmek için bankaların yıllık raporlarında bulunan ikincil verilere ulaşıp verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Bununla beraber, Yemen bankacılık sektöründeki çalışanlara verilmiş olan anketi incelemek için istatistiksel analiz yöntemi de kullanılmıştır. Araştırmanın verileri sonucunda, Aden'deki Yemen Merkez Bankası ile Sana'a'daki Yemen Merkez Bankası arasındaki karar alma süreçlerinin ayrılması ve kararların dualitesi, bankaların dış dengelerini karşılama kapasiteleri, para sızıntısı, nakit likidite krizinin kötüleşmesi, karaborsa faaliyetlerinin genişlemesi ve mevduat sahiplerinin güveninde bir krizin ortaya çıkması konusunda olumsuz bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma, para ve bankacılık otoritesi bölünmesinin ortadan kaldırması ve kararların dualitesine bir son verilmesi için Yemen Merkez Bankasının yönetimi aynı çatı altında yeniden birleştirmesi ve çeşitli mekanizmalarını ve işlevlerini yeniden etkinleştirmesi önermektedir.
Özet (Çeviri)
Yemen's Central Bank is facing challenges such as division of monetary authority, duplication of resolutions and decisions, and institutional capacity fragmentation due to the military coup and split of state institutions. With the use of case studies of Yemeni Islamic banks, this research seeks to determine how this division and duplication affect the performance of Yemeni banks. To evaluate this duplication's nature and how it affects the performance of Yemeni banks, secondary data and annual reports from those institutions was used as well as statistical analysis to examine the questionnaire given to employees in Yemen's banking industry, an analytical descriptive approach was employed. The findings show that the separation and duplication of decision-making between the Central Bank of Yemen in Aden and Sana'a negatively affects the banks' capacity to cover external balances, money leakage, the worsening of the cash liquidity crisis, the expansion of parallel market activity, and the emergence of a depositor confidence crisis. The report proposes abolishing the split of monetary and banking authority as well as the duplication of resolution and decisions by reunifying the administration. The study concludes that the Central Bank of Yemen's leadership and administration should be brought back together, and the bank's departments should be given new life to eliminate duplicate resolutions and decisions.