Ticari olarak satılan bazı tıbbi-aromatik bitki droglarının mineral element konsantrasyonları, ağır metal içerikleri ile antioksidan madde miktarlarının belirlenmesi
Determination of mineral element concentrations, heavy metal contents, and antioxidant amounts of some commercially sold medicinal-aromatic plant drugs
- Tez No: 925183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL EMRAH TAVALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ülkemizde bitkisel drogların güvenilirlik ve etkinlik temelli kalite sorunları bulunmaktadır. Ticari olarak satılan droglar (dökme şekilde) ile ilgili olarak bahsedilen kalite sorunu açısından referans alınabilecek çok fazla bilimsel bilginin bulunmadığı ve buna bağlı olarak tüketiciler ile tıbbi-aromatik bitki sektörü paydaşlarına yönelik çıktılara ihtiyaç olduğu açıktır. Bu çalışma, Antalya'da ticari olarak satılan bazı tıbbi-aromatik bitki droglarının mineral element konsantrasyonları, ağır metal içerikleri ve antioksidan madde miktarlarının belirlenmesini ele almaktadır. Bu bağlamda bitki drogları iki ayrı tedarikçiden alınan ıhlamur, yeşilçay, rezene, kekik, ekinezya, papatya, adaçayı bitkilerinden oluşmaktadır. Çalışmada, ıhlamur (A1; B1), yeşilçay (A2; B1), rezene (A3; B3), kekik (A4; B4), ekinezya (A5; B5), papatya (A6; B6), adaçayı (A7; B7) lejantına göre toplam Azot (N), Fosfor (P), Potasyum (K), Kalsiyum (Ca), Magnezyum (Mg), Sodyum (Na), Demir (Fe), Çinko (Zn), Mangan (Mn), Bakır (Cu), toplam Nikel (Ni), Krom (Cr), Kurşun (Pb), Kadminyum (Cd), Alüminyum (Al), toplam fenolik ve toplam flovanoid madde miktarları belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlar şu şekildedir: En yüksek toplam azot (A2), toplam Ca (B5), toplam Mg (B5), toplam Na (A1 ve B6), toplam Fe (B7), toplam Zn (A1), toplam Mn (A2), toplam Cu miktarlarının (A3) önceki çalışmalar ile uyumlu olduğu belirlenmiştir. Buna karşın toplam fosfor değerlerinin (A1, A3, B3, B6) önceki çalışmalardan farklı olarak yüksek olduğu tespit edilmiştir. Diğer taraftan, bu çalışmadaki en yüksek potasyum miktarının (A1) dahi çok düşük bir değerde olduğu anlaşılmaktadır. Çalışmada elde edilen en yüksek toplam Ni (B6), Pb (B7) ve Al miktarının (A1, A3) önceki çalışmalarla uyum içerisinde olduğu belirlenmiştir. Buna karşın önceki çalışmalardan elde edilen değerler göz önünde bulundurulduğunda toplam Cr (A4) ve toplam Cd değerlerinin (B6) önceki çalışmalarda belirlenen değerlerin oldukça üzerinde tespit edilmiştir. Bu çalışmada elde edilen en yüksek toplam fenolik (B2) ve flavonoid (B7, A1, A2, A5) değerlerinin önceki çalışmalarla uyumlu olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak yapılan bu çalışmada tedarikçilerde satılan bitkisel drog olarak kullanılma potansiyeli olan çay yapraklarında mineral besin elementleri açısından toplam fosfor miktarının yüksek, toplam potasyum miktarının düşük olduğu ağır metaller açısından ise krom ve kadmiyum miktarının ise oldukça yüksek olduğu belirlenmiştir. Yanı sıra antioksidan madde miktarlarının da yüksek olduğu tespit edilmiştir. Kaliteli olarak ifade edilen bitkisel drogların güvenli bir şekilde kullanımında özellikle ağır metaller yönünden problemli olmaması, mineraller ve antioksidan maddeler yönünden zengin olması istenmektedir. Bu açıdan bakıldığında çalışma kapsamında elde edilen sonuçların tüketim açısından özellikle ağır metal toksisite riski barındırdığı ifade edilebilir. Bu drogların mekanik işlemden geçirilmiş olmaları söz konusu olduğundan dolayı işlem esnasında kullanılan ekipman bileşiminden ya da protokol kaynaklı olarak özellikle Cd ve Cr açısından kontamine olmuş olabilirler. Bu durum göz önünde bulundurularak gelecek çalışmalarda araziden doğrudan elde edilmiş örneklerin de ağır metal analizleri için kullanılmasının yerinde ve yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
There are reliability- and efficacy-based quality issues regarding herbal drugs in our country. It is evident that there is a lack of sufficient scientific information addressing the quality concerns of commercially sold (bulk) herbal drugs. Consequently, there is a need for outputs targeting consumers and stakeholders in the medicinal and aromatic plant sector. This study focuses on determining the mineral element concentrations, heavy metal contents, and antioxidant compound levels of certain medicinal and aromatic plant drugs commercially sold in Antalya. In this context, the plant drugs studied include linden, green tea, fennel, thyme, echinacea, chamomile, and sage, obtained from two different suppliers. The study identifies the total nitrogen (N), phosphorus (P), potassium (K), calcium (Ca), magnesium (Mg), sodium (Na), iron (Fe), zinc (Zn), manganese (Mn), copper (Cu), total nickel (Ni), chromium (Cr), lead (Pb), cadmium (Cd), aluminum (Al), total phenolic, and total flavonoid contents for linden (A1; B1), green tea (A2; B2), fennel (A3; B3), thyme (A4; B4), echinacea (A5; B5), chamomile (A6; B6), and sage (A7; B7). The results obtained in the study are as follows: The highest total nitrogen (A2), total Ca (B5), total Mg (B5), total Na (A1 and B6), total Fe (B7), total Zn (A1), total Mn (A2), and total Cu (A3) levels were found to be consistent with previous studies. However, total phosphorus levels (A1, A3, B3, B6) were determined to be higher compared to previous studies. On the other hand, it was observed that even the highest potassium content (A1) in this study was at a very low level. The highest total Ni (B6), Pb (B7), and Al (A1, A3) levels obtained in this study were found to be in agreement with previous studies. In contrast, considering the values obtained from previous studies, total Cr (A4) and total Cd (B6) levels were found to be significantly higher than those reported in previous research. The highest total phenolic (B2) and flavonoid (B7, A1, A2, A5) contents obtained in this study were determined to be consistent with previous studies. As a result, this study determined that among tea leaves with the potential to be used as herbal drugs sold by suppliers, the total phosphorus content was high, while the total potassium content was low in terms of mineral nutrients. Regarding heavy metals, chromium and cadmium levels were found to be significantly high. Additionally, the antioxidant compound levels were also determined to be high. For herbal drugs to be considered high quality and used safely, they should not pose issues concerning heavy metals while being rich in minerals and antioxidant compounds. From this perspective, the findings of this study indicate that these plant drugs present a risk of heavy metal toxicity in terms of consumption. Given that these drugs have undergone mechanical processing, they may have been contaminated with Cd and Cr due to the composition of the equipment used during processing or protocol-related factors. Considering this situation, it is deemed appropriate and beneficial for future studies to include heavy metal analyses of samples obtained directly from the field.