Yoğun bakım hemşirelerinin yaşam sonu bakıma yönelik tutum ve davranışları ile etik duyarlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between intensive care nurses' attitudes and behaviors towards end of life care and ethical sensitivity
- Tez No: 925207
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BÜYÜKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, yoğun bakım hemşirelerinin yaşam sonu bakıma yönelik tutum ve davranışları ile etik duyarlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımda gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini; bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan yoğun bakım hemşireleri, örneklemini ise; evren içerisinde çalışmaya gönüllü olarak katılan hemşireler oluşturdu (N=160). Çalışmanın verileri“Hemşire Tanıtıcı Form”,“Yoğun Bakım Hemşirelerinin Yaşam Sonu Bakıma Yönelik Tutum ve Davranışları Ölçeği”ve“Ahlaki Duyarlılık Anketi”ile elektronik ve basılı formlar ile toplandı. Araştırmada elde edilen veriler, SPSS programı kullanılarak analiz edildi. Hemşirelerin yaş ortalamalarının 29,28±4,89 yıl, %75,6'sının kadın, %90,0'ının lisans mezunu, meslekteki görev süresi 6,32±5,20 yıl, yoğun bakım ünitesinde görev yapma süresi 4,14±4,05 yıl, bulunduğu kurumda görev yapma süresi ise 4,42±3,87 yıl olduğu görüldü. Çalışmaya katılan hemşirelerin %81,9'u karşılaştıkları etik ikilemler/sorunlar karşısında çözüm üretmek için kendilerini yeterli görmektedir. Hemşirelerin yaşam sonu bakıma yönelik tutum ve davranışları toplam puan ortalamasının 55,38±9,65, etik duyarlılık düzeylerinin ise, 73,01±22,27 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with a descriptive and correlational design in order to investigate the relationship between intensive care nurses' attitudes and behaviors towards end-of-life care and their ethical sensitivities. The universe of the study consisted of intensive care nurses working in a training and research hospital, and the sample consisted of nurses who volunteered to study in the universe (N=160). The data of the study were collected through electronic and printed forms using the“Nurse Identifier Form”,“Intensive Care Nurses' Attitudes and Behaviors towards End-of-Life Care Scale”and“Moral Sensitivity Questionnaire (MSQ)”. The data obtained in the study were analyzed using the SPSS program. The mean age of the nurses was 29,28±4,89 years, 75,6% were female, 90,0% had a bachelor's degree, their length of service in the profession was 6,32±5,20 years, their length of service in the intensive care unit was 4,14±4,05 years, and their length of service in the current institution was 4,42±3,87 years. 81,9% of the nurses participating in the study consider themselves competent to produce solutions to ethical dilemmas/problems they encounter. The total mean score of the nurses' attitudes and behaviors towards end-of-life care was determined as 55,38±9,65, and their ethical sensitivity level was determined as 73,01±22,27.