Hâfızlık eğitiminde sûre ezberi yöntemi
Surah memorization method in hifz education
- Tez No: 925234
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN HIDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Hâfızlık geleneği vahyin inzâliyle başlamış olup asırlardır büyük bir özen ve gayretle devam etmektedir. Müslümanların hâfızlık eğitimine gösterdiği teveccüh ise özellikle günümüz çağdaş dönemde yöntem analizini gerektirmektedir. Nitekim genelde bütün ilimlerde özelde hâfızlık eğitiminde öğrencinin başarısı yöntemin uygunluğu ile doğru orantılıdır. Türkiye'de, Osmanlı döneminden günümüze tevarüs ettiği söylenen“geleneksel yöntem”uygulanmaktadır. Yöntem, dili Arapça olmayanlar için sistematik bir metot kabul edilmiştir. Fakat tamamen anlamdan uzak lafız odaklı bu yöntem Arap dünyasından eleştiriler almaktadır. Bunun yanı sıra Türkiye'deki araştırmacılar da yöntemin niteliği hususunda göz ardı edilemeyecek ciddi eleştiriler yapmaktadır. Türkiye dışındaki İslâm ülkeleri ise hâfızlık eğitiminde sûre ezberi yöntemini uygulamaktadır. Bu bağlamda Türkiye'de literatür oluşmaması ve yöntemin yaygınlık kazanmaması bizi bu çalışmaya sevk etmiştir. Çalışmamızda nitel veri toplama araçlarından yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmış olup hâfızlık eğitimini sûre ezberi yöntemi ile ikmal eden Mustafa Atilla Akdemir ve Murat Serdar Şadoğlu ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler neticesinde hâfızlık eğitiminde sûre ezberi yönteminin uygulanması ile ülkemizde uygulanan geleneksel yöntemdeki eksikliklerin tamamlanacağı ve yöneltilen eleştirilerin önüne geçileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The tradition of hafîz began with the revelation of revelation and has continued with great care and efforrt for centuries. The interest shown by Muslims to hafîz education requires method analysis. Especially in today's contemporary period. As a matter of fact, the success of the student in all sciences in general and in hafîz education in particular is directly proportional to the suitability of the method. In Turkey, the“traditional method”, which is sâid to have been inherited from the Ottoman period to the present day, is applied. The method has been accepted as a systematic method for those whose language is not Arabic. However, this method, which is completely meanningless and focused on words, receives criticism from the Arap world. In addition, researchers in Turkey also make serious criticisms about the quality of the method that cannot be ignored. Islamic countries other than Türkiye apply the surah memorization method in hafîz education. In this context, the lack of literature in Turkey and the fact that the method has not become widespread led us to this study. In our study, semistructured interview technique, one of the qualitative data collection tools, was used and an interview was held with Mustafa Atilla Akdemir and Murat Serdar Şadoğlu, who completed the hafîz education with the surah memorization method. As a result of these interviews, it was determined that by applying the surah memorization method in hafîz education, the deficiencies in the traditionad method applied in our country will be criticisms will be prevented.