Okul müdürlerinin paternalist liderlik davranışları ile prososyal motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between paternalistic leadership behaviors of school principals and teachers' prosocial motivation levels
- Tez No: 925254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmanın amacı okul müdürlerinin paternalist liderlik davranışları ile öğretmenlerin prososyal motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırma, nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama deseni ile tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Şırnak ilinin Silopi ilçesinde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 47 ortaokullarda görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilen toplam 526 öğretmenden oluşturmaktadır. Seçilen bu okullardaki tüm öğretmenlere, gönüllülük ilkesi esas alınmak suretiyle kişisel bilgi formu ve Dağlı ve Ağalday (2017) tarafından geliştirilen“Paternalist Liderlik Davranışları Ölçeği'' ile Grant ve Sumanth (2009) tarafından geliştirilen ”Prososyal Motivasyon Ölçeği'' uygulanmıştır. Veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Ölçeğin birinci bölümünde verilere yönelik frekans ve yüzde dağılımı alınmıştır. Araştırma verilerinde; betimsel analizler, parametrik testler, güvenirlik ve korelasyon analizi uygulanmıştır. Regresyon analizi şartları sağlandıktan sonra basit regresyon analizine geçilmiştir. Öğretmenlerin okul müdürlerinin patenalist liderlik davranışlarına ilişkin algıları ile prososyal motivasyon algıları arasında orta düzeyde, pozitif ve istatistiki bakımdan anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Regresyon analizi; paternalist liderliğin, prososyal motivasyonu istatistiki açıdan anlamlı bir şekilde yordadığını açığa çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to investigate the relationship between paternalistic leadership behaviors exhibited by school principals and the levels of prosocial motivation among teachers. Utilizing a relational survey design within the framework of Quantitative Research models. The population of the research consists of teachers working in 47 secondary schools affiliated with the Directorate of National Education in Silopi district of Şırnak province. The sample of the research consists of a total of 526 teachers selected by simple random sampling method. Participants were provided with a personal information form and administered the“Paternalistic Leadership Behaviors Scale”developed by Dağlı and Ağalday (2017) as well as the“Prosocial Motivation Scale”by Grant and Sumanth (2009). Data analysis was conducted using the SPSS program, involving descriptive analyses, parametric, reliability and correlation analysis. Following the fulfillment of regression analysis conditions, simple regression analyse was conducted. There is a moderate, positive and statistically significant relationship between teachers' perceptions of school principals' paternalistic leadership behaviors and their perceptions of prosocial motivation. Regression analysis; It reveals that paternalistic leadership predicts prosocial motivation in a statistically significant way.