Okul müdürlerinin paternalistik liderlik davranışları ile politik taktikleri arasındaki ilişkiler
The relationship between paternalistic leadership behavior of the school principals and political tactics
  1. Tez No: 568936
  2. Yazar: TURGAY AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP MERAL TANRIÖĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma öğretmen algılarına göre ortaokul müdürlerinin paternalistik liderlik davranışları ile politik taktikleri arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlamıştır. Araştırma verileri, 2018-2019 eğitim öğretim yılı İzmir ili Gaziemir ilçesindeki 243 öğretmenden alınan anketlerden elde edilen verilerden sağlanmıştır. Araştırma verilerinin analizi için demografik bilgi dağılımı frekans-yüzdelik kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıp dağılmadığını belirlemek için uygulanan Skewness ve Kurtosis (Basıklık&Çarpıklık) katsayısı sonucunda parametrik Independent Samples T test, One-Way Anova testleri ve non parametrik Mann- Whitney U Testi-Kruskal-Wallis Testleri uygulanmıştır. Okul müdürlerinin paternalistik liderlik davranışları ile politik taktikleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için Spearman Korelasyon testi kullanılmıştır. Okul müdürlerinin paternalistik liderlik davranışları ile politik taktikleri arasındaki ilişki büyüklüğünü ölçmek için Regresyon Analizi testi kullanılmıştır. Öğretmen algılarına göre paternalist liderliğin en güçlü yüksek puan ahlaki liderlik alt boyutu olurken en düşük puan çıkarcı liderlik alt boyut algısı olmaktadır. Katılımcılarda politik taktiklerin en yüksek puan koalisyon oluşturma alt boyutu olurken en düşük puan yıldırma alt boyut algısı olmaktadır. Paternalist liderlik ve alt boyutları son çalıştığı yerdeki çalışma süresinde anlamlı bir farklılık gösterirken; cinsiyet, medeni durum, yaş, toplam hizmet süresi, gelir düzeyi ve yöneticilik görevinde bulunma durumuna göre anlamlı bir fark görülmemiştir. Politik taktikler ve alt boyutlarında anlamlı bir fark görülmemiştir. Ölçekler ve alt boyutları arasındaki ilişki incelendiğinde, paternalist liderlik ile politik taktikler ölçekleri arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Paternalist liderlik ile politik taktikler ölçekleri arasında zayıf düzeyde pozitif bir ilişki görülmektedir. Paternalist liderlik ölçeğinin yardımsever liderlik ve ahlaki liderlik alt boyutları ile politik taktikler ölçeği arasında orta düzeyde negatif bir ilişki görülmektedir. Paternalist liderlik ölçeğinin otoriter liderlik ve çıkarcı liderlik alt boyutu ile politik taktikler ölçeği arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki görülmektedir. Regresyon analizinin anlamlılığına ilişkin t-testi sonuçları incelendiğinde ise, yardımsever liderlik, ahlaki liderlik ve çıkarcı liderlik değişkenlerinin politik taktiklere etkisi bakımından önemli (anlamlı) bir yordayıcı olduğu tespit edilmiştir. Bununla beraber diğer değişkenlerin önemli bir etkiye sahip olmadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was aimed to determine the relationship between secondary school principals 'paternalistic leadership behaviors and political tactics according to teachers perception. The data was obtained from the surveys of 243 teachers from Gaziemir, İzmir in 2019 year. Demographic information distribution frequency-percentage was used in the analysis of the research data. In order to determine whether the data is distributed normally, the result of Skewness and Kurtosis coefficient was applied as parametric Independent Samples T test, One-Way Anova tests, nonparametric Mann- Whitney U test and Kruskal-Wallis tests. The Spearman Correlation test was used to determine the relationship between the paternalistic leadership behaviors of secondary school principals and political tactics. Regression analysis test was used to measure the relationship between the paternalistic leadership behaviors of secondary school principals and the political tactics. The strongest perception of the paternalistic leadership is the moral leadership dimension while the lowest perception is the perception of exploitative leadership according to the teachers. The strongest perception of political tactics is the coalition building dimension, while the lowest perception is the intimidation dimension. Paternalist leadership and its sub-dimensions showed a significant difference in working time at the last work place; There was no significant difference according to gender, marital status, age, total service period, income level and managerial status. There was no significant difference in political tactics and its sub-dimensions. When the relationship between the scales and their sub-dimensions were to be examined, It was concluded that there was a negative relationship between the scales of paternalistic leadership and political tactics. There is a weak positive correlation between paternalist leadership and political tactics scales. There is a moderate negative relationship between the benevolent leadership and moral leadership sub-dimensions of the paternalistic leadership scale and the political tactics scale. There is a moderately positive relationship between the authoritarian leadership and exploitative leadership sub-dimension of the paternalistic leadership scale and the political tactics scale. When t-test results of the significance of regression analysis were examined, it was found that benevolent leadership, moral leadership and exploitative leadership variables were significant (meaningful) predictors in terms of the effect of political tactics. Other variables do not have a significant effect.