Acil serviste izole kosta kırığı olan hastalarda naproksen ve lidokain jel kombinasyonunun analjezik etkinliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of the analgesic effectiveness of the combination of naproxen and lidocaine gel in patients with isolated rib fractures in the emergency department
  1. Tez No: 925279
  2. Yazar: EMRAH ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP ŞENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Kosta (kaburga) kırığına bağlı meydana gelen ağrı, solunum fonksiyonlarını etkileyerek atelektazi, mukus birikmesi, hipoksi ve akciğer enfeksiyonları gibi komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle, etkili ağrı yönetimi kritik öneme sahiptir. Bu araştırmada, travmatik kosta kırıklarında akut ağrı yönetiminde naproksen ve lidokain jel kombinasyonunun analjezik etkinliğini araştırmak, bu sayede acil servisteki hasta memnuniyeti ve konforunu iyileştirmek amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tek merkezli, prospektif, randomize kontrollü ve açık etiketli bir klinik çalışma olarak planlandı. Ocak 2024 ve Temmuz 2024 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Acil Servisinde yürütüldü. Acil serviste izole kosta kırığı tanısı alan 110 hastanın randomizasyonu sonucu girişim grubuna (B grubu) atanan hastalara deksketoprofen IV ve ardından naproksen %10 ile lidokain %5 jel kombinasyonu uygulandı. Kontrol grubuna (A grubu) ise sadece deksketoprofen IV uygulaması yapıldı. Tedavi başlangıcında ve 15-30-60.dakikalarda ağrı düzeyi Numerik Derecelendirme Skalası (NRS) ile değerlendirildi ve hastanın bu ağrı derecesini olgu rapor formu üzerinde işaretleme yapması sağlandı. Hastaların bu süreler içerisinde kan basıncı, nabız, vücut ısısı, solunum sayısı ve oksijen satürasyon değerleri de kayıt altına alındı. 60.dakika sonunda skoru hala 5 veya daha fazla olan hastalara ek analjezik ihtiyacı olup olmadığı soruldu.“Var”şeklinde ifade eden hastalara kurtarıcı analjezik protokolü uygulandı. Çalışma için gerekli olan 110 hasta sayısına ulaşıldığında çalışma sonlandırıldı. Bulgular: Çalışma her grupta 55 hasta olmak üzere toplam 110 hasta ile tamamlandı. Her iki grubun demografik verileri ve hastaneye başvuru anındaki NRS skorlarının karşılaştırılmasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık saptanmadı. 30. ve 60.
Özet (Çeviri)
Objective: Pain resulting from rib fractures can affect respiratory functions, leading to complications such as atelectasis, mucus accumulation, hypoxia, and pulmonary infections. Therefore, effective pain management is of critical importance. This study aims to investigate the analgesic efficacy of a combination of naproxen and lidocaine gel in the management of acute pain in traumatic rib fractures, with the goal of improving patient satisfaction and comfort in the emergency department. Materials and Methods: This study was designed as a single-center, prospective, randomized, controlled, and open-label clinical trial. It was conducted between January 2024 and July 2024 at the Emergency Department of Ankara City Hospital. A total of 110 patients diagnosed with isolated rib fractures in the emergency department were randomized, with those assigned to the intervention group (Group B) receiving dexketoprofen IV followed by a combination of 10% naproxen and 5% lidocaine gel. The control group (Group A) received only dexketoprofen IV. Pain levels were assessed at the start of treatment and at 15, 30, and 60 minutes using the Numeric Rating Scale (NRS), with patients marking their pain level on the case report form. During these intervals, the patients' blood pressure, pulse, body temperature, respiratory rate, and oxygen saturation values were also recorded. After 60 minutes, patients with a pain score of 5 or greater were asked if they required additional analgesics. Patients who indicated“yes”were given a rescue analgesic protocol. The study was concluded when the target sample size of 110 patients was reached. Results: The study was completed with a total of 110 patients, 55 in each group. There was no statistically significant difference in the comparison of demographic data and NRS scores at the time of hospital admission between the two groups.