Dijital yeterlilik ve psikolojik güçlendirmenin iş performansına etkisi
The impact of digital compentence and psychological empowerment on job performance
  1. Tez No: 925280
  2. Yazar: HİLAL TOKLUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ZEKİ İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dijital yeterlilik, bireylerin dijital araçları ve teknolojileri etkili bir şekilde kullanabilme becerisini ifade eder ve iş performansını doğrudan etkileyen önemli bir faktördür. Günümüz iş dünyasında, dijital araçların doğru kullanımı, verimliliği artırmak, iş süreçlerini hızlandırmak ve bilgiye hızlı erişim sağlamak için kritik bir rol oynamaktadır. Dijital yeterliliği yüksek olan çalışanlar, teknolojik yenilikleri hızla benimseyerek işlerini daha etkin bir şekilde yerine getirebilirler. Ayrıca, dijital becerilerin güçlendirilmesi, çalışanların işlerinde daha bağımsız ve yaratıcı olmalarını sağlarken, iş yerinde genel performansın artmasına da katkıda bulunur. Bu nedenle, dijital yeterliliğin geliştirilmesi hem bireysel hem de örgütsel başarıyı artıran önemli bir unsurdur. Dijital yeterlilik ve psikolojik güçlendirme, modern iş dünyasında çalışanların performansını artıran birbirini tamamlayan iki önemli faktördür. Dijital yeterlilik, çalışanların teknolojik araçları etkili bir şekilde kullanma becerisini ifade ederken, psikolojik güçlendirme, bireylerin işlerinde daha fazla özerklik, anlam ve etki hissetmelerini sağlar. Bu iki unsur bir araya geldiğinde, çalışanlar sadece dijital araçlarla verimli bir şekilde çalışmakla kalmaz, aynı zamanda kendilerini değerli ve motive hissederek daha yüksek performans sergilerler. Dijital yeterliliğin arttığı bir ortamda, psikolojik güçlendirme, çalışanların bu araçları daha yaratıcı ve etkili bir şekilde kullanmalarını teşvik eder, dolayısıyla hem bireysel hem de örgütsel başarıyı destekler. Bu bağlamda, dijital yeterlilik ve psikolojik güçlendirme, iş yerlerinde verimlilik, yenilikçilik ve genel iş tatmini üzerinde güçlü bir etki yaratmaktadır. Bu çalışmanın amacı dijital yeterlilik, psikolojik güçlendirme ve iş performansı arasındaki ilişkileri araştırmaktır. Bu doğrultuda Kocaeli'nde çeşitli sektörlerde çalışan 254 kişiden anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Yapılan analizler neticesinde dijital yeterliliğin psikolojik güçlendirme ile pozitif ilişkili olduğu, ancak iş performansıyla ilişkili olmadığı bulunmuştur. Bununla birlikte psikolojik güçlendirme ile iş performansı arasında pozitif bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Son olarak, psikolojik güçlendirmenin dijital yeterlilik ve iş performansı arasındaki ilişkide tam ara değişken rolünün olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Digital competence refers to the ability of individuals to use digital tools and technologies effectively and is an important factor that directly affects business performance. In today's business world, the correct use of digital tools plays a critical role in increasing efficiency, accelerating business processes and providing quick access to information. Employees with high digital competence can quickly adopt technological innovations and perform their jobs more effectively. Additionally, strengthening digital skills enables employees to be more independent and creative in their work, while also contributing to improved overall performance in the workplace. Therefore, developing digital competence is an important element that increases both individual and organizational success. Digital competence and psychological empowerment are two important complementary factors that enhance employee performance in the modern business world. While digital competence refers to employees' ability to use technological tools effectively, psychological empowerment enables individuals to feel greater autonomy, meaning, and impact in their work. When these two elements come together, employees not only work productively with digital tools, but they also perform better, feeling valued and motivated. In an environment of increased digital competence, psychological empowerment encourages employees to use these tools more creatively and effectively, thereby supporting both individual and organizational success. In this context, digital competence and psychological empowerment have a strong impact on productivity, innovation and overall job satisfaction in workplaces. The aim of this study is to investigate the relationships between digital competence, psychological empowerment and job performance. In this context, data was collected from 254 people working in various sectors in Kocaeli using a survey method. As a result of the analysis, it was found that digital competence was positively associated with psychological empowerment, but not with job performance. However, it has been determined that there is a positive relationship between psychological empowerment and job performance. Finally, it was revealed that psychological empowerment has a full mediating role in the relationship between digital competence and job performance.