Kardiyovasküler hastalık tanısı almış bireylerde polifenol tüketim düzeyinin lipit parametreleri ile ilişkisi
Relationship between polyphenol consumption level and lipid parameters in individuals diagnosed with cardiovascular disease
- Tez No: 925291
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR DOĞUER, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE BAYGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Polifenoller bitkisel kaynaklı besinlerde yaygın olarak bulunan ve sağlık alanında özellikle antioksidan ve anti-inflamatuar özellik göstermesinden dolayı kardiyovasküler hastalıklarda (KVH) iyileşme sağlayan önemli bileşiklerdir. Bu araştırma polifenol tüketim düzeyinin KVH riskleriyle ilişkili olan biyokimyasal lipit parametreleri ve kan basıncı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bu araştırma, anjiyo servisi ve kardiyoloji yoğun bakımında tedavi gören 112 bireyin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan bireylere yüz yüze görüşme yöntemiyle sosyodemografik özellikler ve polifenol tüketim sıklığı formu uygulanmıştır. Ayrıca bireylerde rutin olarak takibi yapılan lipit ve kan basıncı düzeyleri retrospektif olarak incelenmiştir. Bireylerin günlük ortalama polifenol alımları 804,98 mg/gün olarak belirlenmiştir. Polifenol alımlarının en yüksek alkolsüz içeceklerden, meyvelerden ve sebzelerden sağlandığı tespit edilmiştir. Polifenoller içerisinde en yüksek düzeyde alt grup alım miktarları flavonoit (483,94 mg/gün) ve fenolik asit (246,86 mg/gün) olarak bulunmuştur. Flavonoit ve fenolik asit alımlarının ise en yüksek sırasıyla meyvelerden, sebzelerden ve ikinci en yüksek alımlarının alkolsüz içeceklerden sağlandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Polyphenols are important compounds that are commonly found in plant-based foods. They are especially important for their antioxidant and anti-inflammatory properties, which help ameliorate cardiovascular diseases (CVD). This study was aimed to examine the relationship between polyphenol consumption levels and biochemical lipid parameters, as well as blood pressure, which are related to CVD risks. This study was accomplished with 112 individuals diagnosed with CVD who were treated in the angiography unit and cardiology intensive care unit. Sociodemographic characteristics and polyphenol consumption frequency were obtained by face-to-face interviews. Lipid and blood pressure levels, which were analyzed regularly, were also obtained retrospectively. The average daily total polyphenol intake of the participants was found to be 804.98 mg/day. The highest intake of polyphenols was provided from non-alcoholic beverages, fruits, and vegetables. Among polyphenols, the subgroups with the highest intake levels were found to be flavonoids (483.94 mg/day) and phenolic acids (246.86 mg/day). The highest intake of flavonoids and phenolic acids was found to come from fruits and vegetables, with the second-highest intake from non-alcoholic beverages.