Pandemi dönemi sonrasında yaşlı bireylerin algıladıkları sosyal destek düzeyinin diyabet öz yönetimine etkisi
The effect of the level of social support perceived by elderly individuals on diabetes self-management after the pandemic period
  1. Tez No: 925293
  2. Yazar: ZEHRA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAY AÇIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı pandemi dönemi sonrasında yaşlı bireylerin algıladıkları sosyal destek düzeyinin diyabet öz yönetimine etkisini değerlendirmektir.Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan çalışma İzmir'in Menderes ilçesinde bulunan 1 No'lu Aile Sağlığı Merkezi'nde Temmuz 2023-Aralık 2023 tarihlerinde gerçekleştirildi. Örneklemi belirlenen tarihlerde Menderes 1 No'lu Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran, dâhil edilme kriterlerine uygun ve katılmaya gönüllü olan 334 kişi katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Form, Diyabet Öz Yönetim Ölçeği ve Kronik Hastalıklarda Sosyal Destek Ölçeği-TR kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır.Katılımcıların %58.4 ü kadın, %61,7 si ise 65 yaş üstündedir. Katılımcıların %61,7 si eşiyle yaşamaktadır. Diyabet öz yönetim puanı kadınlarda 183,22; kronik hastalıklarda sosyal destek ölçeğinde ise kadınlarda 60,24 olarak saptanmıştır. Sosyal desteğin diyabet öz yönetimine etkisi %16'dır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of the level of social support perceived by elderly individuals on diabetes self-management after the pandemic period.The descriptive and cross-sectional study was conducted at the Family Health Centre No. 1 in Menderes district of Izmir between July 2023 and December 2023. The sample consisted of 334 people who applied to Menderes Family Health Centre No. 1 on the specified dates, met the inclusion criteria and volunteered to participate. Sociodemographic Form, Diabetes Self-Management Scale and Social Support in Chronic Diseases Scale-TR were used as data collection tools. SPSS 25.0 programme was used for statistical analysis of the data.58.4% of the participants were female and 61.7% were over 65 years of age. 61.7% of the participants lived with their spouses. The diabetes self-management score was found to be 183.22 in women and 60.24 in women in the scale of social support in chronic diseases. The effect of social support on diabetes self-management was 16%.