Kafestol ve kahveolün meme kanseri hücre hattı (MCF-7) üzerindeki sitotoksik ve apoptotik etkileri
Cytotoxic and apoptotic effects of cafestol and kahweol on breast cancer cell line (MCF-7)
  1. Tez No: 925294
  2. Yazar: CİHAN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUMRUL GÜLEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan bir hastalık olan kanserin, tedavisinde karşılaşılan zorluklar bizleri alternatif yaklaşımlara yöneltmiştir. Günümüzde kanserin tedavisinde kemoterapi, immünoterapi ve cerrahi terapinin yanında doğal anti-kanserojen maddelerle destek terapisinin de kullanımı tartışılan bir konudur. Kanser hücrelerinin metabolizmaları aydınlatıldıkça farklı antioksidan, antilipid ve antikarbonhidrat moleküllerin kanser hücrelerinin gelişimi, oluşumu ve yayılmasında etkili olduğu gösterilmektedir. Diterpenler, genellikle bitkilerde bulunan dört izopren halkası içeren doğal birleşiklerdir. Kahve çekirdeğinde bulunan kafestol ve kahveol de birer doğal diterpendir. Daha çok antioksidan ve antilipid özelllikleri bilinen kafestol ve kahveolün antikanser özelliklerinin de ön plana çıkarılması çalışmamızın amacını oluşturmaktadır. Çalışmamızda meme kanseri hücre hattı (MCF-7) üzerine bu diterpenleri farklı dozlarda uyguladıktan sonra, kafestol ve kahveolün meme kanseri hücreleri üzerinde sitotoksik ve apoptotik etkiler gösterdiğini gördük. Elde ettiğimiz bulgulara göre; kahveol maddesinin MCF-7 hücreleri üzerinde 24 saatte IC50 değeri 28,117 µM, kafestol maddesinin MCF-7 hücreleri üzerinde 24 saatte IC50 değeri 164,791 µM olarak bulunmuştur. Analiz sonucunda kahveol eklenen hücrelerdeki canlılık oranı % 45,49, kafestol eklenenlenen % 71,7 iken kontrol grubunda bu oran % 98,88 bulunmuştur. Apoptoz oranlarına baktığımızda kahveol eklenen grupta % 50,19, kafestol eklenen grupta % 26,46, kontrol grubunda ise %0,03 bulunmuştur. Bulgular istatistiksel açıdan anlamlıdır. (p< 0,05)
Özet (Çeviri)
The difficulties encountered in the treatment of cancer, which is an increasingly widespread disease in recent years, have led us to alternative approaches. Today, the use of chemotherapy, immunotherapy and surgical therapy in the treatment of cancer, as well as supportive therapy with natural anticarcinogenic substances, is a controversial issue. As the metabolism of cancer cells is clarified, it has been shown that different antioxidant, antilipid and anticarbohydrate molecules are effective in the development, formation and spread of cancer cells. Diterpenes are naturally occurring compounds containing four isoprene rings commonly found in plants. Cafestol and kahweol in coffee beans are also natural diterpenes. The aim of our study is to highlight the anticancer properties of cafestol and coffeeol, which are mostly known for their antioxidant and antilipid properties. In our study, after applying these diterpenes at different doses to the breast cancer cell line (MCF-7), we observed that cafestol and kahweol showed cytotoxic and apoptotic effects on breast cancer cells. According to our findings; the IC50 value of kahweol on MCF-7 cells in 24 hours was found to be 28.117 µM, and the IC50 value of kahweol on MCF-7 cells in 24 hours was found to be 164.791 µM. As a result of the analysis, the viability rate in cells added to kahweol was 45.49%, and 71.7% in those added to kahweol, while this rate was found to be 98.88% in the control group. When we look at the apoptosis rates, it was found to be 50.19% in the kahweol group, 26.46% in the kahweol group, and 0.03% in the control group. The findings are statistically significant. (p< 0.05)