Pliometrik antrenmanların 14-16 yaş futbolcularda çabukluk, çeviklik ve solunum kas kuvveti üzerine etkisi
Effects of plyometric training on quickness, agility and respiratory muscle strength in 14-16 age soccer players
  1. Tez No: 925309
  2. Yazar: FURKAN BAHADIR ATİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHİM KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmada, pliometrik antrenmanların 14-16 yaş grubundaki futbolcuların çabukluk, çeviklik ve solunum kas kuvveti üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma, 24 amatör futbolcunun katılımıyla gerçekleştirilmiş ve katılımcılar deney ve kontrol grubu olmak üzere iki eşit gruba ayrılmıştır. Her iki grup, temel futbol antrenman programını uygularken, deney grubu bu programa ek olarak haftada 3 gün, 30 dakikalık pliometrik antrenman programını gerçekleştirmiştir. Araştırma kapsamında, futbolcuların boy ve kilo gibi temel antropometrik ölçümleri, çeviklik (İllinois Testi), solunum kas kuvveti, 30m ve 60m sürat testleri sonuçları değerlendirilmiştir. Çalışma ön test-son test modeliyle yapılandırılmış olup, elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 25.0 yazılımı ile analiz edilmiştir. Zaman (ön test ve son test) ve grup (deney ve kontrol) faktörlerinin etkilerini incelemek için iki yönlü tekrarlayan ölçümler ANOVA kullanılmış ve anlamlılık düzeyi p < 0.05 olarak belirlenmiştir. Anlamlı bulunan durumlarda etki büyüklükleri Partial Eta Squared (η²) ile ifade edilmiştir. Sonuçlara göre, deney grubunda çeviklik, sürat ve solunum kas kuvveti değerlerinde belirgin iyileşmeler kaydedilmiştir. Kontrol grubu da bir miktar gelişme göstermiş olmakla birlikte, deney grubundaki artışlar daha yüksek düzeydedir. Ancak, gruplar arasındaki farkların istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Bu durum, antrenman süresinin sınırlı oluşu ve örneklem büyüklüğünün etkisiyle ilişkilendirilmiştir. Bu çalışma, pliometrik antrenmanların genç futbolcuların performans gelişiminde etkili bir yöntem olabileceğini göstermektedir. Daha uzun süreli ve geniş katılımcı gruplarını içeren araştırmalar, pliometrik antrenmanların etkilerinin daha net bir şekilde ortaya konulmasına katkı sağlayabilir. Araştırmanın sonuçları, spor performansını optimize etmek için pliometrik antrenmanların etkili bir strateji olarak değerlendirilebileceğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of plyometric training on agility, speed, and respiratory muscle strength in football players aged 14-16. The research was conducted with the participation of 24 amateur football players, who were divided into two equal groups as experimental and control groups. While both groups followed a basic football training program, the experimental group additionally performed a plyometric training program for 30 minutes, three times a week. The study evaluated participants' basic anthropometric measurements such as height and weight, agility (Illinois Test), respiratory muscle strength, and 30m and 60m sprint test results. The research was structured using a pre-test and post-test model, and the data were analyzed using IBM SPSS Statistics 25.0 software. Two-Way Repeated Measures ANOVA was employed to investigate the effects of time (pre-test and post-test) and group (experimental and control) factors, with a significance level set at p < 0.05. Effect sizes were reported using Partial Eta Squared (η²) for significant results. The findings revealed significant improvements in agility, speed, and respiratory muscle strength in the experimental group. Although the control group also demonstrated some improvements, the increases in the experimental group were more pronounced. However, the differences between the groups were not statistically significant. This result may be attributed to the limited duration of the training and the small sample size. This study suggests that plyometric training can be an effective method for enhancing the performance of young football players. Future research involving longer durations and larger sample sizes could better elucidate the effects of plyometric training. The findings indicate that plyometric exercises could be considered an effective strategy for optimizing athletic performance. While a significant difference was found in agility and dynamic balance right foot skills in football, a significant difference was observed in sit-reach, dynamic balance right and left feet in gymnastics.