Farklılaştırılmış fizik öğretiminin lise öğrencilerinin derse karşı tutumlarına etkisi
The effect of differentiated physics instruction on high school students attitudes to the course
- Tez No: 925325
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK DİLBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışma fizik dersi alan lise öğrencilerine yapılandırlmacı yaklaşım ve katlı öğretim stratejileri kullanılarak farklılaştırılmış öğretim uygulanarak bu öğrencilerin fizik dersine karşı tutumlarındaki değişimin gözlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden kontrol gruplu ön test-son test modeli kullanılmıştır. Bulgular: Fiziğin Doğasına Yönelik Görüş Anketi'ne dayalı bulgularda Levene's Testi sonuçları (F(540) = 102.268, p < .001) varyansların eşit olmadığını göstermektedir. İki grup arasındaki ortalama farkı değerlendirmek amacıyla yapılan bağımsız örneklem t testi sonuçları anlamlı bir farklılık olduğunu göstermiştir. Fiziğin Doğası Ölçeği bulgularında Levene's Testi sonuçları (F = 215.528, p < 0.001) varyansların eşit olmadığını göstermektedir. Deney ve kontrol grubu arasında yapılan bağımsız örneklem t-testi sonuçlarına göre, iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmaktadır. Etki büyüklüğü (d=1.39), iki grup arasındaki farkın büyük bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Sınıf İklim Envanteri ölçeğine bağılı bulgularda Levene's Testi sonuçları (F(540)=237.906,p
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to observe the change in attitudes towards these branches of physics by applying differentiated teaching method in high schools that take physics courses. Method: In this study, the pretest-posttest model with a control group, one of the quantitative research methods, was used. Findings: The results based on the“Views on the Nature of Physics Survey”indicate that Levene's Test (F(540) = 102.268, p < .001) demonstrates unequal variances. The results of the independent samples t-test conducted to evaluate the mean difference between the two groups reveal a significant difference. For the“Nature of Physics Scale,”Levene's Test results (F = 215.528, p < 0.001) also indicate unequal variances. According to the results of the independent samples t-test conducted between the experimental and control groups, there is a significant difference between the two groups. The effect size (d = 1.39) shows that the difference between the two groups has a large effect. Regarding the findings based on the“Classroom Climate Inventory Scale,”Levene's Test results (F(540) = 237.906, p < .001) indicate unequal variances. A significant difference was found between the experimental and control groups. Conclusion: Measurement tools prepared to address this problem were administered as pre-tests and post-tests within the framework of a pretest-posttest research design with control and experimental groups, and data were collected. Below is a summary of the findings related to the main problem and sub-problems: 1. A significant difference was identified between the attitudes of the experimental group, where differentiated instruction was applied in physics lessons, and the control group, where physics lessons were conducted without such an application. 2. It was observed that the experimental group, where differentiated instruction was applied in physics lessons, showed an improvement in both their attitudes toward the lesson and their academic achievement. 3. In the experimental group, where differentiated instruction was applied in physics lessons, a positive change was observed in students' attitudes, as well as in their views regarding the lesson. In contrast, no positive change in lesson-related views tied to attitudes was identified in the control group.