Trabzon Kazaziye sanatının çağdaş yorumlarla yeniden düşünülmesi
Rethinking Trabzon Kazaziye art with contemporary interpretations
- Tez No: 925340
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER YAĞMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada, Trabzon yöresine özgü el sanatı olan Kazaziye ürünlerinin teknik ve estetik özellikleri incelenmiş, bu sanatın yozlaşmadan gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla modern tekniklerle geliştirilmiştir. Çalışma, geleneksel tekniklerin korunmasını ve çağdaş yöntemlerle bu el sanatının sürdürülebilirliğini sağlamayı hedeflemiştir. Araştırmada, Kazaziye sanatının tarihsel ve kültürel değerleri vurgulanmış, üretim süreçleri ve kullanılan teknikler detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Bu doğrultuda hazırlanan uygulamalar eğitim yöntemlerine dayanarak geleneksel bilgi birikimini koruma ve aktarımı sağlama odaklıdır. Ayrıca, modern tekniklerin entegrasyonu ile bu sanatın tanıtımı ve yaygınlaştırılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda yapılan çalışma, Kazaziye sanatının teknik özelliklerini bozmadan yeni nesillere aktarılmasını sağlamayı hedefleyen bir kaynak niteliği taşımaktadır. Böylece, bu sanatın hem kültürel mirasın korunması hem de bölgesel kalkınmaya katkı sağlanması açısından önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the technical and aesthetic features of Kazaziye products, which are handicrafts specific to the Trabzon region, were examined and developed with modern techniques in order to transfer this art to future generations without deterioration. The study aimed to protect traditional techniques and ensure the sustainability of this handicraft with contemporary methods. In the study, the historical and cultural values of Kazaziye art were emphasized, and the production processes and techniques used were analyzed in detail. In this direction, the prepared applications focused on preserving and transferring traditional knowledge based on educational methods. In addition, the promotion and dissemination of this art were aimed with the integration of modern techniques. In this context, the study carried out is a source that aims to transfer Kazaziye art to new generations without damaging its technical features. Thus, the importance of this art in terms of both preserving cultural heritage and contributing to regional development was emphasized.