Kocaeli Arkeoloji Müzesi'nden bir grup sunak
A Group of Altars from the Kocaeli Archaeological Museum
- Tez No: 925371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA KAVAZ KINDIĞILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalışmanın konusu Kocaeli Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen bir grup figürlü ve bezemeli sunaklardır. Bu sunakların üzerlerinde bulunan figürlerin kompozisyonları, bezemeleri, sunak formları, tipleri üslup yönüyle irdelenmiştir. Antik dönemde“sunu”kavramının ortaya çıkışı, insanların tanrılara antropomorfik bir bakış açısıyla yaklaşmaları ve bu bağlamda tanrılara sunular yapılması gerektiği düşüncesinden kaynaklanmaktadır. Araştırmacılara göre, sunak mimarisinin ortaya çıkış nedeni de bu inançla ilişkilidir. Zamanla, yapılan sunularla birlikte sunak mimarisine ait öğeler şekillenmiş ve gelişmiştir. Bu bağlamda Birinci bölümde sunaklar nezdinde genel bir bilgi verilmiştir. Sunakların kökeni, gelişimi ve nasıl oluştuğu, işlevi, konumu irdelenmiş ve Antik Dönem sunuların yapılışına dair bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde sunakların dönemsel olarak tipolojisi aktarılmaya çalışılmıştır. Arkaik Dönem öncesi sunaklardan itibaren dönemsel olarak gerek portatif gerekse sabit sunak olsun sınıflandırmaları yapılmaksızın sunakların Geç Roma Dönemi sonuna kadar dönem özellikleri örneklerle anlatılmıştır. Üçün bölümde sunaklar üzerinde bulunan bezemelerin analizleri yapılarak bezemelerin benzer örneklerle kıyaslanarak dönemsel özelilleri hakkında bilgiler verilemeye çalışılmıştır. Böylece hem ne tür bir sunak olduğunun tespiti yapılmış hem de sunağın hangi dönemde yapılmış olabileceği hakkında tahminlerde bulunulmuştur. Dördüncü Bölümde sunakların üzerlerinde bulunan bazı figürlü sahnelerin üzerinde işlenmiş olan figüler sınıflandırılmış ikonografileri ve stilistik özellikleri anlatılmaya çalışılmıştır. Katalog bölümünde de eserler bu saydığımız öncelikler doğrultusunda araştırılıp tespitleri verilen başlıklar altında yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is a group of figured and decorated altars exhibited in Kocaeli Archaeology Museum. The compositions, decorations, altar forms and types of the figures on these altars were examined in terms of style. The emergence of the concept of“offering”in ancient times stems from the idea that people approached gods with an anthropomorphic perspective and that offerings should be made to gods in this context. According to researchers, the reason for the emergence of altar architecture is also related to this belief. Over time, the elements of altar architecture took shape and developed with the offerings made. In this context, general information about altars was given in the first section. The origin, development and formation of altars, their functions and locations were examined and information was given about the making of offerings in the Ancient Period. In the second section, an attempt was made to convey the typology of altars by period. The periodic features of altars were explained with examples from the pre-Archaic Period altars to the end of the Late Roman Period without making their classifications as portable or fixed altars. In the third section, the ornaments on the altars were analyzed and compared with similar examples to provide information about their periodic characteristics. In this way, both the type of altar was determined and predictions were made about the period in which the altar could have been made. In the fourth section, the figures on some of the figurative scenes on the altars were classified, their iconography and stylistic features were tried to be explained. In the catalog section, the works were researched in line with the priorities we mentioned and their determinations were written under the given titles.