Kuzu rasyonlarına tüylü laden (Cistus creticus) otu ilavesinin anti-metanojenik ve anti-proteolitik etkilerinin belirlenmesi
Determination of the anti-methanogenic and antiproteolitic effects of supplementation to lamb rations with pink-rockrose (Cistus creticus) herb
  1. Tez No: 925381
  2. Yazar: HALİL KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KAMALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, tüylü laden otunun (Cistus creticus) kuzu rasyonlarına yonca otu yerine farklı oranlarda (%0, %10, %20 ve %30) dahil edilmesinin, in vitro koşullarda metan emisyonu, gaz üretimi, sindirilebilirlik ve mikrobiyal protein sentezi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışma kapsamında kullanılan rasyonlar, 2650 kcal metabolik enerji ve %17 ham protein (HP) içeriğine sahiptir. Rasyonlar, yonca yerine tüylü ladenin artan seviyelerde eklenmesiyle hazırlanmış ve her bir rasyonun sindirilebilir kuru madde (GSKM), gaz üretimi (GÜ), metan (CH4) emisyonu, mikrobiyal protein (MP) miktarı ve mikrobiyal protein sentezleme etkinliği (MPSE) ve Taksimat Faktörü (TF) gibi parametreler değerlendirilmiştir. Analizler, rumen sıvısı kullanılarak in vitro gaz üretim yöntemleriyle gerçekleştirilmiştir. Rasyona tüylü laden otunun ilavesi gaz üretimini, metan üretimini ve amonyak üretimini azaltırken taksimat faktörünü, mikrobiyal protein sentezini ve mikrobiyal protein sentezleme etkinliğini arttırmıştır. Bu çalışma, tüylü ladenin içerdiği tanenlerin, ruminant beslenmesinde hem metan emisyonlarını azaltmak, mikrobiyal protein sentezini iyileştirmek hem de proteinlerin aşırı parçalanmasını önlemek için umut verici bir kaba yem kaynağı olabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, tüylü laden otu hem anti-metanojenik hem de anti-proteoletik potansiyele sahip olduğunu söylemek mümkündür. Bu sonuçların in vivo çalışmalarla detaylı bir şekilde test edilerek hayvanların yem tüketimine ve performaslarına olan etkileri belirlenmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of including hairy rockrose (Cistus creticus) in lamb rations at different levels (0%, 10%, 20%, and 30%) instead of alfalfa on methane emission, gas production, digestibility, and microbial protein synthesis were investigated under in vitro conditions. The rations used in the study contained 2650 kcal of metabolizable energy and 17% crude protein (CP). The rations were prepared by increasing levels of hairy rockrose instead of alfalfa, and parameters such as true digestible dry matter (TDDM), gas production (GP), methane (CH4) emission, microbial protein (MP) content, microbial protein synthesis efficiency (MPSE), and partitioning factor (PF) were evaluated. Analyses were conducted using in vitro gas production methods with rumen fluid. The addition of hairy rockrose to the rations reduced gas production, methane production, and ammonia production, while increasing the partitioning factor, microbial protein synthesis, and microbial protein synthesis efficiency. This study shows that the tannins contained in hairy rockrose could be a promising roughage source in ruminant nutrition, not only for reducing methane emissions and improving microbial protein synthesis but also for preventing excessive protein breakdown. In conclusion, it is possible to say that hairy rockrose has both anti-methanogenic and anti-proteolytic potential. These findings should be thoroughly tested with in vivo studies to determine their effects on animal feed intake and animal productuion.