1908-1911 arası Servet-i Fünun dergisindeki dramatik şiirlerin özellikleri açısından değerlendirilmesi
Examination of dramatic poems in Serveti Fünun magazine between 1908-1911 in terms of their characteristics
- Tez No: 925403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY 3.KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Edebi metin türleri içerisinde şiir, tarihsel gelişimi boyunca çeşitli sınıflandırmalara tabi olmuştur. Şiirler şekil ve içerik özelliklerine göre ayrı ayrı tasnif edilirler. Nazım birimleri, kafiye şemaları, şiirde kullanılan ölçü gibi ahenk unsurlarına göre farklı şekilsel özellikler gösteren şiirler farklı isimlendirmelerle anılmıştır. Şiirler yalnızca şekil değil işledikleri konuya göre de sınıflandırılmışlardır. Hatta her şiir şekli kendi içinde işledikleri konuya göre farklı şiir türlerine ayrılmıştır. Dramatik şiirlere Eski Yunan zamanlarındaki trajedya ve komedyalar örnek verilebilir ama bu şiir türü bunlarla sınırlı değildir. Sahnelenebilecek niteliği olan, içerisinde bir olayın aktarıldığı, kişiler, yer, zaman gibi anlatı ögelerinin olduğu şiirler de dramatik şiir olarak tanımlanabilmektedir. Bu çerçevede manzum hikâyeler, manzum tiyatro eserleri de dramatik şiir olarak kabul edilebilir. Türk şiirinin İslamiyet öncesinden II. Meşrutiye kadar olan serüveninde geçirdiği aşamalar malumdur. Her aşama ve bu aşamalarda gelişen poetikalar anlatıldıktan sonra birer örnekle örneklendirilmiştir. Dramatik şiir hem Dünya edebiyatında hem Türk edebiyatında kendisine yer bulabilen bir şiir türüdür. Esasen her şiir, bir şairin kendi kendine konuşması olarak düşünülebilir. Özellikle Türk şiiri, var olduğu günden bu yana her dönem içerisinde dramatik şiirlere örnek olarak gösterilebilecek eserler vermiştir. Bu çalışma çok köklü bir geçmişe sahip olan Türk şiirinin II. Meşrutiyetten Genç Kalemler dergisinin çıkarılmaya başladığı döneme kadar olan zaman dilimi içerisinde Serveti Fünun dergisinde yayımlanan dramatik şiirleri kapsamaktadır. Bu şiirlerde kullanılan dramatik şiir teknikleri, Dünya edebiyatındaki refansları gösterilerek tek tek incelenmiş ve dönemin şiir anlayışında dramatizasyonun ne derece yer kapladığı somutlaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Among literary text types, poetry has been subject to various classifications throughout its historical development. Poems are classified separately according to their form and content characteristics. Poems that display different formal features according to harmony elements such as verse units, rhyme schemes, and meter used in the poem are referred to with different names. Poems are classified not only according to their form but also according to the subject they cover. In fact, each form of poetry is divided into different types of poetry according to the subject they deal with. Tragedies and comedies in Ancient Greek times can be given as examples of dramatic poems, but this type of poetry is not limited to them. Poems that can be staged, in which an event is conveyed, and contain narrative elements such as people, place and time, can also be defined as dramatic poetry. In this context, stories in verse and plays in verse can also be considered dramatic poetry. Turkish poetry from pre-Islamic times to II. The stages he went through in his adventure until the Constitutional Monarchy are known. Each stage and the poetics developing in these stages are explained and then illustrated with an example. Dramatic poetry is a type of poetry that can find a place in both world literature and Turkish literature. Essentially, every poem can be thought of as a poet talking to himself. Especially Turkish poetry has produced works that can be shown as examples of dramatic poems in every period since its existence. This study is about the second period of Turkish poetry, which has a very deep-rooted history. It covers the dramatic poems published in Serveti Fünun magazine between the Constitutional Monarchy and the period when Genç Kalemler magazine started to be published. The dramatic poetry techniques used in these poems are examined one by one, showing their references in world literature, and it is concretized to what extent dramatization occupies a place in the understanding of poetry of the period.