Türkiye'de sınav kaygısı konusunda yazılmış lisansüstü tezlerin incelenmesi: Bir nitel araştırma
Examination of postgraduate theses written on test anxiety in Turkey: A qualitative research
  1. Tez No: 925413
  2. Yazar: YUSUF KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR MURAT ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2014-2024 yılları arasında Türkiye'de sınav kaygısı konusuyla ilgili yapılan lisansüstü tezlerdeki eğilimleri incelemektir. Araştırmada, YÖK Ulusal Tez Merkezi veri tabanından seçilen 150 tez analiz edilmiştir. Tezlerin incelenmesinde nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi modeli kullanılmıştır Örneklem seçimi amacıyla, amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan form Sözbilir ve Kutu (2008) tarafından geliştirilen“Makale Sınıflama Formu”ndan yararlanılarak Küçükoğlu ve Ozan (2013) tarafından revize edilen 'Tez Sınıflama Formu'dur. 2014-2024 yılları arasında Türkiye'de sınav kaygısı konusuyla ilgili yapılan Türkçe ve İngilizce yazılmış lisansüstü tezlerin temalar, tez türleri, yazım yılları, araştırmanın yapıldığı üniversiteler, araştırmanın yapıldığı enstitüler, araştırma yöntemleri ve desenleri, örneklem büyüklükleri, örneklem grupları, veri toplama araçları, veri analiz yöntemleri ve yazım dilleri açısından incelenmiştir. Toplanan veriler betimsel istatistikler ve içerik analizi ile çözümlenmiş, sonuçlar frekans ve yüzde değerleriyle tablolar halinde sunulmuştur. Araştırma bulgularına göre, tezlerde en çok çalışılan temalar destek ve psikoeğitim programları ile psikolojik sağlamlık olarak öne çıkmaktadır. Tez türlerine bakıldığında, yüksek lisans tezlerinin doktora tezlerinden daha fazla olduğu, sadece bir uzmanlık tezine rastlandığı görülmüştür. En fazla çalışma 2019 yılında yapılmıştır. Üniversiteler arasında, en çok tezin Üsküdar Üniversitesi'nde yazıldığı tespit edilmiştir. Enstitüler bazında, en fazla tezin sosyal bilimler enstitüsünde yazıldığı belirlenmiştir. Araştırma yöntemleri açısından, en sık kullanılan yöntem nicel yöntemlerdir ve ilişkisel tarama modeli en yaygın araştırma deseni olarak öne çıkmaktadır. Örneklem büyüklüğü açısından, en çok tercih edilen grup 301-1000 kişidir. Örneklem gruplarında en fazla ortaöğretim ve ardından ilköğretim 2. kademe öğrencileri üzerinde çalışılmıştır. Veri toplama araçları arasında anket ve ölçekler en yaygın kullanılan araçlardır. Veri analiz yöntemlerine bakıldığında, nicel analiz yöntemleri nitel yöntemlerden daha fazla tercih edilmiştir; nicel analizlerde en sık kullanılan yöntem kestirimsel istatistikler, nitel analizlerde ise içerik analizidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the trends in postgraduate theses on the subject of test anxiety in Turkey between 2014-2024. In the research, 150 theses selected from the Higher Education İnstitution National Thesis Center database were analyzed. The document review model, one of the qualitative research methods, was used in the examination of the theses. Purposive sampling method was used for sample selection. The form used in the research is the 'Thesis Classification Form' revised by Küçükoğlu and Ozan (2013) using the“Article Classification Form”developed by Sözbilir and Kutu (2008). Postgraduate theses written in Turkish and English on the subject of test anxiety in Turkey between 2014-2024 were examined in terms of themes, thesis types, years of writing, universities where the research was conducted, institutes where the research was conducted, research methods and patterns, sample sizes, sample groups, data collection tools, data analysis methods and writing languages. The collected data were analyzed using descriptive statistics and content analysis, and the results were presented in tables with frequency and percentage values. According to the research findings, the most studied themes in the theses stand out as support and psychoeducation programs, and psychological resilience. When we look at the theses types, it was seen that there were more master's theses than doctoral theses, and only one specialization thesis was encountered. The highest number of studies was conducted in 2019. Among the universities, it was determined that the most theses were written at Üsküdar University. Based on the institutes, it was determined that the most theses were written at the social sciences institute. In terms of research methods, the most frequently used method is quantitative methods, and the relational screening model stands out as the most common research design. In terms of sample size, the most preferred group is 301-1000 people. In the sample groups, secondary school students were studied the most, followed by primary school 2nd stage students. Among the data collection tools, surveys and scales are the most commonly used tools. When we look at the data analysis methods, quantitative analysis methods were preferred more than qualitative methods; The most commonly used method in quantitative analysis is inferential statistics, and in qualitative analysis is content analysis.