Investigating the neural correlates of bilingualism and monolingualism effects on language processing and cognitive function
İki̇ di̇lli̇li̇k ve tek di̇lli̇li̇ği̇n di̇l i̇şleme ve bi̇li̇şsel i̇şlev üzeri̇ndeki̇ etki̇leri̇ni̇n nöral bağintilarinin araştirilmasi
- Tez No: 925412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM CAN YAŞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Nöroloji, Linguistics, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sinir Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, iki dilli ve tek dilli bireylerde iki dilliliğin dil işleme ve bilişsel işlev üzerindeki etkisini incelemektedir. Çalışma, bu amaca ulaşmak için fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) kullanarak iki dilli ve tek dilli gençler arasında dil işleme ve bilişsel işlevin nöral bağlantılarına odaklanmaktadır. Bu araştırma, bilişsel testler ve fMRI taramaları için kılavuzlar sunmakta ve nöral bağlantıların etkisini ölçmek için önerilen yöntemleri değerlendirmektedir. Bu çalışmanın sonuçları, özellikle iki dilli bireyler için dil öğretimi ve bilişsel rehabilitasyon programları için önemli çıkarımlara sahiptir. İki dilli eğitim, çok dilli stratejiler ve bilişsel eğitim yoluyla yürütücü işlev ve dil değiştirmeyi arttırarak öğrenme sonuçlarını iyileştirmektedir. Bilişsel rehabilitasyon, bozuklukları olan bireylerde yürütücü işlevleri ve dil işlemeyi güçlendirmektedir. Bireyselleştirilmiş nöroplastisiteyi arttıran müdahaleler, bilişsel gerilemeyi geciktirmek için beyin bölgelerini aktive edebilir. Genel olarak, çalışma iki dilliliğin eğitim ve rehabilitasyon için bilişsel faydalarını vurgulamaktadır. Bu çıkarımlar arasında dil öğretim yöntemlerinin iyileştirilmesi, hedefe yönelik bilişsel eğitim programlarının geliştirilmesi ve iki dilli bağlamlarda bilişsel rehabilitasyon stratejilerinin iyileştirilmesi yer almaktadır. Ayrıca bu araştırma, dil bozukluğu veya bilişsel bozukluğu olan klinik popülasyonlar arasında dil işleme ve bilişsel işlev anlayışını geliştirebilir. Çalışmada, tek dilli Arapça ve iki dilli Arapça-İngilizce konuşan 20 katılımcı (19-27 yaş) yer almaktadır. FMRI, iki dilli bireylerde hedef bölgelerde sinirsel aktivitenin arttığını, iki dilliliğin bilişsel işlevi ve dil değiştirmeyi geliştirdiğini ve iki dilli bireylerin görevleri daha hızlı ve daha doğru bir şekilde gerçekleştirdiklerini göstermiştir. Bu, iki dilliliğin bilişsel faydalarını vurgulamakta ve dil eğitimi ve bilişsel rehabilitasyon konusunda bilgi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the influence of neural correlates on language processing and cognitive function in bilingual and monolingual participants. The study will focus on the neural correlates of language processing and cognitive function among bilingual and monolingual youth using functional magnetic resonance imaging (fMRI) to achieve this objective. This paper offers guidelines for cognitive tests and fMRI scans and evaluates proposed methods for measuring the influence of neural correlates. The results of this study have significant implications for language teaching and cognitive rehabilitation programs, specifically for bilingual individuals. Bilingual education boosts executive control and language switching through multilingual strategies and cognitive training, enhancing learning outcomes. Cognitive rehabilitation strengthens executive functions and language processing for those with impairments. Personalized neuroplastic interventions can target brain regions to delay cognitive decline. Overall, the st