Exploring EFL instructors' perceptions on using open-ended questions to assess reading and listening skills: The case of Antalya Bilim University
Okuma ve dinleme becerilerini ölçmek için açık uçlu soruları kullanmaya yönelik İngilizce öğretim görevlilerinin görüşlerininaraştırılması: Antalya Bilim Üniversitesi örneği
- Tez No: 908551
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
2019 yılında, COVID-19 olarak tanımlanan bir zatürre salgını, küresel sosyal, kültürel ve ekonomik zorluklara yol açtı. Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülke, sokağa çıkma yasakları, sosyal mesafe ve okul kapanmaları gibi önlemler aldı. Okul kapanmaları nedeniyle, öğretim ve değerlendirme çevrimiçi ortama taşındı ve bu süreçte eğitmenlerin dijital okuryazarlığı ve teknolojiye erişim ile ilgili sorunlar yaşandı. Ayrıca çevrimiçi sınavlarda kopya çekme oranında belirgin bir artış gözlendi. Kopya çekme vakalarını önlemeye yardımcı olmak amacıyla, Antalya Bilim Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu (YDYO), çevrimiçi sınavlarda çoktan seçmeli sorular yerine açık uçlu sorular kullanmaya başladı ve bu uygulama çevrimiçi eğitim dönemi bittikten sonra da devam etti. Bu çalışmanın amacı, İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretim görevlilerinin, okuma ve dinleme becerilerini açık uçlu sorularla değerlendirmeye yönelik görüşlerini incelemektir. Araştırma ayrıca öğretim görevlilerinin bu soruların etkinliği, avantajları ve dezavantajları hakkındaki görüşlerini araştırmayı hedefler. Bunlara ek olarak bu soruları puanlama konusundaki deneyimlerini ve okuma ve dinleme becerileri için ideal değerlendirme yöntemine ilişkin fikirlerini keşfetmeyi amaçlar. Çalışma, basit rastgele örnekleme yoluyla Antalya Bilim Üniversitesi Yabancı Diller Okulu İngiliz Dili Eğitim Programı'ndan seçilen yirmi eğitmeni kapsamaktadır ve 2022-2023 ile 2023-2024 akademik yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Veri toplamak için her bir öğretim görevlisi ile dört bölüm ve on dört sorudan oluşan yarı yapılandırılmış bir görüşme yapılmış ve veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir; bu süreçte yanıtlar kategorilere ayrılmış, tekrar eden temalar belirlenmiş ve bu temalar renk kodları ve sözel başlıklarla etiketlenmiştir. Çalışmanın sonuçları, katılımcıların çoğunluğunun, okuma ve dinleme becerilerini değerlendirmede açık uçlu soruları etkili bulduğunu göstermiştir. Ayrıca, eğitmenlerin bu soruları, alt ve üst düzey düşünme becerilerini etkili bir şekilde değerlendirme, şans faktörünü azaltma ve kopya çekme olasılığını düşürme gibi avantajları nedeniyle tercih ettikleri ortaya çıkmıştır. Öte yandan, sıkça belirtilen dezavantajlar arasında artan sınav kaygısı, daha zor ve uzun sürede uygulanabilir olma yer almıştır. Ayrıca, eğitmenlerin çoğunluğu açık uçlu soruların puanlanmasının kullanışlı olmadığı ve güvenilir sonuçlar üretmediği görüşündedir. Eğitmenler, okuma ve dinlemeyi değerlendirmek için ideal bir sınavın çeşitli soru tiplerini içermesi gerektiği sonucuna varmışlardır.
Özet (Çeviri)
In 2019, a pneumonia outbreak that was later identified as COVID-19 led to global social, cultural, and economic challenges. Countries, including Türkiye, took measures such as lockdowns, social distancing, and school closures. Due to school closings, teaching and assessment moved online, where there were problems with instructors' digital literacy and access to technology, as well as a noticeable increase in cheating on online tests. To help prevent cheating instances, the School of Foreign Languages (SOFL) at Antalya Bilim University replaced multiple-choice questions with open-ended ones, a practice that continued after the online education period ended. The purpose of this study is to examine English as a Foreign Language (EFL) instructors' perceptions of assessing reading and listening skills through open-ended questions. It investigates their perceptions of the effectiveness, advantages, and disadvantages of these questions and explores their experiences with grading them, as well as their ideas for an ideal assessment way for reading and listening comprehension. The study involved twenty instructors from the School of Foreign Languages (SOFL), English Language Training Program (ELTP) at Antalya Bilim University, selected through simple random sampling, and was conducted over the 2022-2023 and 2023-2024 academic years. To gather data, a semi-structured interview consisting of four sections and fourteen questions was conducted, and content analysis was used to analyze data by categorizing answers, identifying recurring themes, and labelling these themes with color codes and verbal titles. The results of the study showed that majority of the participants find open-ended questions effective in terms of assessing reading and listening skills. Furthermore, it was revealed that instructors favor these questions for their advantages such as effectively assessing lower and higher order thinking skills, lowering the chance factor, and reduced cheating instances. On the other hand, some of the frequently stated disadvantages included increased test anxiety, being more difficult and taking a long time to administer. Moreover, majority of the instructors are of the opinion that grading of open-ended questions is impractical and produces unreliable results. Instructors concluded that an ideal exam to assess reading and listening should include a variety of item types.