Dönüşümcü liderliğin performans üzerindeki etkisinde endüstri 4.0'ın rolü
The role of industry 4.0 in the impact of transformational leadership on performance
  1. Tez No: 925457
  2. Yazar: EMRE DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın amacı; dönüşümcü liderliğin çalışanların performansı üzerindeki etkisinde Endüstri 4.0'ın rolünün incelenmesidir. Araştırmanın evreni Zonguldak ilinde faaliyet gösteren üç büyük işletmedir. Çalışmada yüz yüze anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmaya toplam 691 çalışan katılmıştır. Bunlardan 292'si Gökçebey Seramik Fabrikasında, 172'si Çaycuma Elcap Kablo Fabrikasında ve 227'si Devrek Cilas Kauçuk Fabrikasında çalışmaktadır. Yapılan analizlerde Gökçebey Seramik Fabrikasında çalışan kişilerin dönüşümcü liderlik algılarının olumluya yakın olduğu görülmüştür. Seramik fabrikasındaki çalışanların performans düzeyi orta seviyede çıkmıştır. Seramik fabrikasında Endüstri 4.0 teknolojilerinden bulut bilişim ve 3D yazıcıların kabul edilir düzeyde kullanıldığı diğer uygulamaların orta düzeyde kullanıldığı tespit edilmiştir. Çaycuma Elcap Kablo Fabrikasında çalışan kişilerin dönüşümcü liderlik algıları kararsızlık düzeyinde çıkmıştır. Kablo fabrikasındaki çalışanların performansı orta seviyede çıkmıştır. Kablo fabrikasında Endüstri 4.0 teknolojilerinden en çok otonom robotlar, bulut bilişim ve 3D yazıcıların kullanıldığı tespit edilmiştir. Artırılmış gerçeklik ve büyük veri teknolojinin kısmen de olsa kullanıldığı, buna karşın nesnelerin interneti ve siber fiziksel sistemlerin kullanılmadığı belirlenmiştir. Devrek Cilas Kauçuk Fabrikasında çalışan kişilerin dönüşümcü liderlik algıları kararsızlık düzeyinde çıkmıştır. Kauçuk fabrikasındaki çalışanların performansı orta seviyede çıkmıştır. Kauçuk fabrikasında Endüstri 4.0 teknolojilerinden en çok bulut bilişim ve 3D yazıcıların kullanıldığı tespit edilmiştir. Otonom robotlar ve büyük veri teknolojilerinin kısmen uygulandığı fabrikada; nesnelerin interneti, siber fiziksel sistemler ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin kullanılmadığı belirlenmiştir. Çalışmada; dönüşümcü liderlik, Endüstri 4.0 teknolojilerine ilişkin algı ve çalışanların performansları demografik özellikleri açısından farklılıklar göstermiştir. Yapılan analizler sonucunda dönüşümcü liderlik algısı ve iş performansı arasında zayıf, dönüşümcü liderlik algısı ve Endüstri 4.0 teknolojileri kullanımı algısı arasında yüksek; Endüstri 4.0 teknolojileri kullanımı algısı ve iş performansı arasında ise orta düzeyde pozitif bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca yapılan aracılık testine göre; Endüstri 4.0 teknolojileri kullanımının iş performansı üzerinde tam aracılık rolüne sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; It examines the role of Industry 4.0 in the effect of transformational leadership on employee performance. The population of the research is three large enterprises operating in Zonguldak province. Face-to-face survey technique was used in the study. A total of 691 employees participated in the research. 292 of them work at Gökçebey Ceramic Factory, 172 at Çaycuma Elcap Cable Factory and 227 at Devrek Cilas Rubber Factory. In the analysis, it was seen that the transformational leadership perceptions of the people working at Gökçebey Ceramic Factory were close to positive. The performance level of the employees in the ceramic factory was at a medium level. It has been determined that cloud computing and 3D printers, which are Industry 4.0 technologies, are used at an acceptable level in the ceramic factory, and other applications are used at a moderate level. The transformational leadership perceptions of the people working at Çaycuma Elcap Cable Factory were at the level of indecision. The performance of employees in the cable factory was at an average level. It has been determined that autonomous robots, cloud computing and 3D printers are the most used Industry 4.0 technologies in the cable factory. It has been determined that augmented reality and big data technologies are used, albeit partially, but the internet of things and cyber physical systems are not used. Transformational leadership perceptions of people working at Devrek Cilas Rubber Factory were at the level of indecision. The performance of the employees in the rubber factory was at a medium level. It has been determined that cloud computing and 3D printers are the most used Industry 4.0 technologies in the rubber factory. In the factory where autonomous robots and big data technologies are partially applied; It was determined that internet of things, cyber physical systems and augmented reality technologies were not used. In the study; Transformational leadership, perception of Industry 4.0 technologies and employee performance differed in terms of demographic characteristics. As a result of the analysis, the relationship between transformational leadership perception and business performance is weak, and the relationship between transformational leadership perception and Industry 4.0 technologies use perception is high; A moderate positive relationship was found between the perception of the use of Industry 4.0 technologies and business performance. Additionally, according to the mediation test; It has been determined that the use of Industry 4.0 technologies has a full mediating role on business performance.