Yeni tanı hodgkin lenfoma hastalarındaprognostik nutrisyon indeksinin (PNI) sağkalım ve prognoza etkisi
The effect of prognostic nutritional index (PNI) on survival and prognosis in newly diagnosed hodgkin lymphoma patients
  1. Tez No: 925456
  2. Yazar: HİLAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN ALAYVAZ ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş: Hodgkin lenfoma (HL), malign Hodgkin/Reed-Sternberg (HRS) hücreleri ile karakterize bir B hücreli lenfomadır. Etkin tedavi ile %80-90 oranında kür sağlanmaktadır. Malnutrisyon malignitelerde sık rastlanan bir durumdur hasta prognozunu etkileyebilmektedir. Bu çalışmada yeni tanı HL hastalarında prognostik nutrisyonel indeksin (PNI) genel ve progresyonsuz sağkalım üzerine etkisi değerlendirilmiştir. Yöntem: Bu çalışma, 2013 yılından itibaren Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hematoloji Polikliniği'nde Hogdkin Lenfoma tanısı ile takip edilen 214 hasta ile yapılmıştır. Hastaların yaş, cinsiyet,ek hastalık varlığı, evre, Hodgkin lenfoma alt tipi, kemik iliği tutulumu, ekstranodal tutulum varlığı, B semptomu, 3 ten fazla lenf nodu tutulumu, verilen 1.sıra tedaviler, tanı tarihi, nüks varlığı-tarihi, ara değerlendirme PET-BT ve tedavi sonu PET-BT yanıtları, tanı anındaki laboratuar değerleri (hemoglobin, lökosit, lenfosit, eozinofil, bazofil, nötrofil, trombosit, CRP, ESR, varsa B2mikroglobulin, LDH, albümin, fibrinojen ve d-dimer düzeyleri), son vizit tarihi, ölüm tarihi verileri değerlendirilmiştir. Biyokimyasal parametrelerle literatüre uygun olarak hesaplanan PNI veri olarak kullanılmıştır. PNI için [(Albümin g/L) + (0.005 x LYM 10*3 /uL)] formülü kullanılmıştır. Primer sonlanım noktaları olarak genel sağkalım süresi (OS) ve progresyonsuz sağkalım süresi (PFS) kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmada değerlendirilen 214 HL tanılı hastanın %66,8'i (n=143) erkek, %33,2'si kadındı. Düşük PNI değerleri hastalarda mortalite ve progresyon riskini arttırmaktadır. 5 ve 10 yıllık genel sağkalımda yapılan ROC analizinde PNI için kesme değeri 46,4 ve 48,15 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Hodgkin lymphoma (HL) is a B-cell lymphoma characterized by malignant Hodgkin/Reed-Sternberg (HRS) cells. With effective treatment, 80-90% cure rate is achieved. Malnutrition is a common condition in malignancies and may affect patient prognosis. In this study, we evaluated the effect of prognostic nutritional index (PNI) on overall and progression-free survival in newly diagnosed HL patients. Methods: This study was conducted with 214 patients who were followed up with the diagnosis of Hogdkin's Lymphoma in the Hematology Outpatient Clinic of Pamukkale University Faculty of Medicine Hospital since 2013. Age, gender, presence of comorbidities, stage, Hodgkin's lymphoma subtype, bone marrow involvement, presence of extranodal involvement, B symptom, involvement of more than 3 lymph nodes, 1st line treatments given, date of diagnosis, recurrence.line treatments, date of diagnosis, presence-date of relapse, interim evaluation PET-CT and end-of- treatment PET-CT responses, laboratory values at the time of diagnosis (hemoglobin, leukocyte, lymphocyte, eosinophil, basophil, neutrophil, platelet, CRP, ESR, B2- microglobulin, LDH, albumin, fibrinogen and d-dimer levels, if available), date of last visit, date of death data were evaluated. PNI calculated in accordance with the literature with biochemical parameters was used as data. The formula [(Albumin g/L) + (0.005 x LYM 10*3 /uL)] was used for PNI. Overall survival time (OS) and progression-free survival time (PFS) were accepted as primary endpoints. Results: Of the 214 patients with HL evaluated in the study, 66.8% (n=143) were male and 33.2% were female. Low PNI values increase the risk of mortality and progression in patients. In the 5- and 10-year overall survival ROC analysis, the cut- off values for PNI were 46.4 and 48.15.