Yarı kurak kentlerin iklim değişikliği süreci için kentsel yeşil alan stratejileri; Siirt örneği
Urban green space strategies for the climate change process of semi-arid cities; Siirt example
- Tez No: 925472
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET ALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
İklim değişikliği, özellikle yarı kurak bölgelerde kentsel yeşil alanların sürdürülebilirliğini tehdit eden önemli bir süreçtir. Bu çalışma, Siirt kent merkezinde iklim değişikliğinin kentsel yeşil alanlara etkilerini analiz ederek, bu alanların ekolojik sağlığını ve sürdürülebilirliğini destekleyecek stratejiler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma dört aşamalı olarak yürütülmüştür. Birinci aşamada araştırma alanının tanımlanmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirilmiş, ikinci aşmada iklim değişikliği ve yeşil alan analizleri yapılmıştır. Yerel halkın mekansal aidiyetlerinin, yeşil alan ve iklim değişikliğine ilişkin görüşlerinin belirlendiği üçüncü aşamadan sonra, son aşamada Siirt kent merkezi örneğinde yeşil alan stratejileri belirlenmmiştir. İklim değişikliğine ilişkin eğilimler, 1947-2022 dönemine ait sıcaklık ve yağış verilerinin RClimDex yazılımı ile analizi sonucunda ortaya konmuştur. Kentsel yayılma, uydu görüntüleri ve SAVI (Toprak Ayarlı Vejetasyon İndeksi) yöntemiyle değerlendirilmiş; yeşil alanların erişilebilirlik ve yeterliliği, kişi başına düşen aktif yeşil alan hesabı ArcGIS yazılımı kullanılarak 500 metre erişilebilirlik analiziyle incelenmiştir. Yeşil alanlarda bulunan bitkiler, bitki performans testleri ile analiz edilmiş, yerel halkın mekânsal aidiyeti ve yeşil alanlara ilişkin algıları ise anket çalışmalarıyla değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, Siirt'te iklim değişikliğine bağlı olarak sıcaklıkların arttığını, kentsel yayılmanın yeşil alanların erişilebilirliği ve yeterliliği üzerinde olumsuz etkiler yarattığını göstermiştir. Çalışmada, kentsel yeşil alanların planlanması ve yönetimine yönelik strateji önerileri geliştirilmiş ve yerel halkın bu süreçlere katılımının önemi vurgulanmıştır. Sonuç olarak, bu tez, yarı kurak bölgelerdeki kentler için iklim değişikliğine uyum sağlamada kentsel yeşil alanların rolünü ortaya koyan bir çerçeve sunmakta ve literatüre özgün bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Climate change is an important process that threatens the sustainability of urban green spaces, especially in semi-arid regions. This study aims to analyze the impacts of climate change on urban green spaces in Siirt city center and develop strategies to support the ecological health and sustainability of these spaces. The research was conducted in four stages. In the first stage, studies were carried out to define the research area, in the second stage, climate change and green space analyzes were carried out. After the third stage, in which the spatial belonging of the local people and their views on green space and climate change were determined, green space strategies were determined in the last stage in the case of Siirt city center. Trends related to climate change were revealed by analyzing temperature and precipitation data for the period 1947-2022 with RClimDex software. Urban sprawl was evaluated with satellite images and SAVI (Soil-Adjusted Vegetation Index) method; accessibility and adequacy of green areas were examined by using 500-meter accessibility analysis using ArcGIS software. Plants in green areas were analyzed with plant performance tests, and local people's spatial belonging and perceptions of green areas were evaluated through surveys. The findings show that temperatures have increased in Siirt due to climate change and urban sprawl has negative impacts on the accessibility and adequacy of green spaces. In the study, strategy recommendations for the planning and management of urban green spaces were developed and the importance of local people's participation in these processes was emphasized. In conclusion, this thesis provides a framework for the role of urban green spaces in climate change adaptation for cities in semi-arid regions and makes a unique contribution to literature.