Yetenek yönetimi uygulaması ve algılanan iş performansı ilişkisi: İş ve meslek danışmanlarına yönelik bir araştırma
The relationship between talent management practice and perceived job performance: A research on job and career consultants
- Tez No: 925522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERMAN TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışma kapsamında Türkiye Çalışma ve İş Kurumu'nda görev yapmakta olan İş ve Meslek Danışmanlarının son yıllarda önemi giderek artan Yetenek Yönetimi Kavramı hakkındaki farkındalık seviyesini ortaya koymak, bu seviyeyi arttırarak Kurum hizmet kalitesine yansımaların nasıl olabileceği ile ilgili bir projeksiyon oluşturmak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda ilk bölümde yetenek yönetimi ile ilgili kavramlar ve tanımları ile aralarındaki ilişkilere yer verilmiştir. Yetenekli çalışan özelliklerinden yetenek yönetiminin oluşma sürecine kadar konu ile ilgili temel kavramlar bu bölümde yer almaktadır. İkinci bölümde yetenek yönetimi sürecinin hayata geçirildiği süreç anlatılmaktadır. Süreçteki sorumlulukların dağılımı ve şirket stratejilerinin kalbinde yer alması kritik noktalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Yetenekli çalışanlarla ilgili sınıflandırma yöntemlerine de yer verilmiş ve sonrasında insan kaynakları faaliyetlerinde yetenek yönetiminin nasıl iç içe geçerek yönetilmesi gerektiği anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise araştırmanın uygulanacağı Türkiye İş Kurumu'nda İş ve Meslek Danışmanlığı mesleğini icra edenlere yönelik olarak bilgilere yer verilmiştir. Bu çerçevede kurumun kısa bir tarihçesi, vizyonu, misyonu ve sunduğu hizmetlere değinilirken İş ve Meslek Danışmanlığı mesleği, meslekle ilgili kavramlar ve son olarak da Yetenek Yönetimi ile mesleğin ilişkisi üzerinde durulmuştur. Mesleğe ilişkin faaliyetler detaylandırılarak Yetenek Yönetimi hakkında bilgi sahibi danışmanların vereceği hizmetlerdeki farklılıklara yönelik bir altyapı oluşturmak istenmiştir. Dördüncü ve son bölümde Türkiye İş Kurumu'nda görev yapmakta olan 348 İş ve Meslek Danışmanına araştırmacı tarafından oluşturulan soru ölçeği yöntemi ile nicel araştırma uygulanmıştır. Araştırmanın modeli, hipotezler, araştırmanın evren ve örneklemi ile veri toplanmasında kullanılan araçlar ve sonuçların yorumlanması için kullanılan istatistiksel yöntemler bu bölümde yer almaktadır. İş ve Meslek Danışmanlarının demografik özellikleri, görev yaptıkları bölgeler ve çalıştıkları branşlara göre verdikleri cevaplar istatistiki analiz programıyla analiz edilerek araştırmanın sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda yapılan yorumlar ve öneriler de bu bölümde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, it is aimed to reveal the awareness level of Job and Vocational Consultants working in the Turkish Labor and Employment Agency about the Concept of Talent Management, which has become increasingly important in recent years, and to create a projection on how the reflections on the service quality of the Agency may occur by increasing this level. Accordingly, in the first section, concepts and definitions related to talent management and the relationships between them are included. Basic concepts on the subject, from talented employee characteristics to the formation process of talent management, are included in this section. In the second part, the process by which the talent management process is implemented is explained. Distribution of responsibilities in the process and placing it at the heart of company strategies appear as critical points. Classification methods for talented employees are also included, and then it is explained how talent management should be intertwined in human resources activities. In the third section, information is given for those who practice the Job and Career Counseling profession in the Turkish Employment Agency, where the research will be applied. In this context, while a brief history, vision, mission and services of the agency are mentioned, the profession of Job and Career Consultancy, concepts related to the profession and finally the relationship between Talent Management and the profession are emphasized. By detailing the activities related to the profession, it was aimed to create an infrastructure for the differences in the services provided by consultants who are knowledgeable about Talent Management. In the fourth and last part, a quantitative research was applied to the 348 Job and Career Consultants who works at the Turkish Employment Agency, with the question scale method created by the researcher. The model of the research, hypotheses, the population and sample of the research, the tools used in data collection, and the statistical methods used to interpret the results are included in this section. The results of the research were obtained by analyzing the answers given by the Job and Vocational Counselors according to their demographic characteristics, the regions they work in and the branches they work in, with a statistical analysis program. Comments and suggestions based on these results are also included in this section.