Milletlerarası ticarî tahkim anlaşmalarının şekli
Form of international arbitration agreements
- Tez No: 925526
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Milletlerarası nitelikli ticari uyuşmazlıkların çözüm yöntemi esas olarak milletlerarası ticari tahkimdir. Taraf iradeleriyle devlet yargısının dışlandığı bu uyuşmazlık çözüm yönteminde tahkim anlaşması oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Zira, yabancı hakem kararlarının temelini tahkim anlaşması teşkil etmektedir. Bu yüzden tahkim anlaşmalarının şeklen geçerli olması oldukça önemlidir. Çalışmamızda öncelikle milletlerarası tahkim anlaşmalarının hukuki rejimine, milletlerarası tahkim anlaşmalarının kaynaklarına, milletlerarası tahkim anlaşmalarının şekline dair itirazların hangi aşamada ileri sürüleceğine ve şekle uygulanacak hukuk konusundaki tartışmalara yer verilmiştir. Çalışmamız kapsamında tahkim anlaşmalarının şekli; 4686 sayılı Türk Milletlerarası Tahkim Kanunu m. 4(2), 1958 Tarihli Yabancı Hakem Kararlarının Tanınması ve Tenfizi Hakkında New York Konvansiyonu m. II(2), 1961 Tarihli Uluslararası Ticari Tahkime Dair Avrupa-Cenevre Konvansiyonu m. I(2)(a), UNCITRAL tarafından hazırlanmış olan 1985 tarihli Uluslararası Ticari Tahkim Model Kanun m. 7(2) ve UNCITRAL tarafından 2006 yılında yenilenmiş hâliyle Uluslararası Ticari Tahkim Model Kanun m. 7'nin birinci ve ikinci seçeneği kapsamında incelenmiştir. Bu incelemeler yapılırken millî düzenlemelerle milletlerarası anlaşmalar kapsamındaki farklılıklar, millî mahkeme kararları ile bu kararlar arasındaki ve doktrindeki yorum farklılıkları, teknolojik gelişmeler göz önüne alınmıştır. Milletlerarası nitelikli ticari uyuşmazlıkların çözüm yöntemi esas olarak milletlerarası ticari tahkimdir. Taraf iradeleriyle devlet yargısının dışlandığı bu uyuşmazlık çözüm yönteminde tahkim anlaşması oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Zira, yabancı hakem kararlarının temelini tahkim anlaşması teşkil etmektedir. Bu yüzden tahkim anlaşmalarının şeklen geçerli olması oldukça önemlidir. Çalışmamızda öncelikle milletlerarası tahkim anlaşmalarının hukuki rejimine, milletlerarası tahkim anlaşmalarının kaynaklarına, milletlerarası tahkim anlaşmalarının şekline dair itirazların hangi aşamada ileri sürüleceğine ve şekle uygulanacak hukuk konusundaki tartışmalara yer verilmiştir. Çalışmamız kapsamında tahkim anlaşmalarının şekli; 4686 sayılı Türk Milletlerarası Tahkim Kanunu m. 4(2), 1958 Tarihli Yabancı Hakem Kararlarının Tanınması ve Tenfizi Hakkında New York Konvansiyonu m. II(2), 1961 Tarihli Uluslararası Ticari Tahkime Dair Avrupa-Cenevre Konvansiyonu m. I(2)(a), UNCITRAL tarafından hazırlanmış olan 1985 tarihli Uluslararası Ticari Tahkim Model Kanun m. 7(2) ve UNCITRAL tarafından 2006 yılında yenilenmiş hâliyle Uluslararası Ticari Tahkim Model Kanun m. 7'nin birinci ve ikinci seçeneği kapsamında incelenmiştir. Bu incelemeler yapılırken millî düzenlemelerle milletlerarası anlaşmalar kapsamındaki farklılıklar, millî mahkeme kararları ile bu kararlar arasındaki ve doktrindeki yorum farklılıkları, teknolojik gelişmeler göz önüne alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In essence, international commercial arbitration is the process used to settle disputes involving international commerce. Arbitration agreements are crucial in this type of dispute settlement because the parties have agreed to exclude state jurisdiction. Due to the fact that arbitration agreements serve as the foundation for foreign arbitration decisions. As a result, the formal validity of arbitration agreements is crucial. First and foremost, our study covers the legal regulations surrounding international arbitration agreements, the sources of these agreements, the point at which disputes regarding their form may be brought up, and the legal framework that governs the form. Our study analyzed the arbitration agreements outlined in Article 4(2) of the Turkish International Arbitration Law No. 4686, article II(2) of the New York Convention on the Recognition and Enforcement of Foreign Arbitration Awards, article I(2)(a) of the European Convention on International Commercial Arbitration, Article 7(2) of the 1985 UNCITRAL Model Law on International Commercial Arbitration, and the first and second options of 2006 revised UNCITRAL Model Law on International Commercial Arbitration. During these assessments, variations in the extent of national rules and international agreements, discrepancies in interpretations among national court rulings, and these rulings in conjunction with legal doctrine, as well as technical advancements, were considered.