Türk kamu yönetiminde uluslararası göç yönetimi ve politikaları
International migration management and policies in Turkish public administration
  1. Tez No: 483206
  2. Yazar: SELMAN SALİM KESGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİL ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 389
Özet
20. Yüzyıldan 21. Yüzyıla aktarılan önemli gündem maddelerinden biri olan uluslararası göçler ülkelerin siyasal, toplumsal, ekonomik yapılarına ciddi anlamda etki etmektedir. Söz konusu göç olgusu savaş ve kriz bölgelerinden kaçan sığınmacılardan, çalışma ve eğitim gibi gerekçelerle ülkesinden ayrılan göçmenlere kadar çok çeşitli alt gruplara sahiptir. Kuruluşunda itibaren göçlere muhatap olan bir ülke olarak Türkiye de ekonomik ve politik saiklerle göç politikalarını hayata geçirmiştir. 1990'lı yıllara kadar genellikle Türk soylu göçlere muhatap olan Türkiye gerek çevre ülkelerde yaşanan gelişmeler gerekse kendi ekonomik sisteminde yaşadığı değişim nedeniyle Türk ve Müslüman olmayan göçmenler için de hedef ülke olmaya başlamıştır. Türk kamu yönetimi de bu değişime paralel olarak çeşitli idari mekanizmaları hayata geçirmiştir. Özellikle 2000 sonrası yaşanan bu değişimlerin en önemlisi 2013 yılında yasalaşan Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunudur (YUKK). 2008 yılında başlayan, Avrupa Birliği, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Uluslararası Göç Örgütü başta olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası aktörün müdahil olduğu bir kanun yapım süreci neticesinde yasalaşan YUKK, Türk idare tarihinde göç yönetimine münhasır ilk kanun olması yönüyle kendine özgü niteliklere sahiptir. Ayrıca, kanun yapım sürecinin katılımcı ve şeffaf olması YUKK' u kamu politikası literatürü için de önemli kılmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin 2000 sonrası göç yönetimindeki değişimi temsil eden YUKK' un kanun yapım süreci politika süreci analizi yöntemiyle değerlendirilmektedir. Kanun yapım sürecine katılmış olan aktörler ve çeşitli politika metinlerinin analizine dayanan çalışmanın teorik altyapısını yeni kurumsalcılık oluşturmaktadır. Göç araştırmaları ve kamu politikası çalışmalarının kesişim noktasında yer alan bu çalışmanın Türkiye'nin 2000 sonrası göç politikalarında yaşanan değişimin mahiyetini ve şeklini anlaması ve anlamlandırması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
International migration, including variety of subgroups ranging from refugees fleeing from crises and war zones to professionals in search of better economic conditions for their life, one of the fundamental topics of world politics in the transition to the 21th century, has great influence on political, economic, and social systems of countries. As a country that had been affected by diverse sorts of migratory movements and refugee flows, Turkey implemented various immigration policies based on economic and political motives. Initially, the distinct character of the migrants, being of Turkic and Muslim origin, has shaped the nature of Turkish immigration regime. Yet, Turkey has been facing new population flow, including high skilled and low skilled immigrant workers, irregular migrants, whose features have been markedly different than the former migrants since the 1990s. Due to the changes in the immigration patterns of Turkey, Turkish public administration implemented A variety of novelty in the administrative and legislative arrangements in the country after 2000s: from dual citizenship policies to diaspora politics, from asylum regimes to visa regulations, from work permits for foreigners to new border management. The Law on Foreigners and International Protection (LFIP) that passed in 2013 is the principal of these changes. LFIP, for which the policy making process goes back to 2008, introduces some landmark reforms that provide Turkey with a modern, efficient and right-based migration management system. As a result of a transparent and participatory policy making process the law has been prepared with the involvement of various international organizations including EU, ECHR, UNHCR, IOM. As it reflects the main changes in the Turkish migration management after 2000s, the LFIP was evaluated in this study by using the Policy Process Analysis method. Semi-structured interviews had been conducted with the policy-making actors representing the organizations involved in the law making process. This study is located in the junction of migration studies and public policy studies, and aims to provide a comprehensive understanding of the changes in Turkish migration management after 2000s.