İş ve sosyal güvenlik hukukunda özel sağlık kuruluşlarında çalışan hekimler
Physicians working at private health institutions in labour and social security law
  1. Tez No: 925556
  2. Yazar: ELİF ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEVİL ALPAGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
5510 sayılı Kanun'a 04.04.2015 tarih ve 6645 sayılı Kanun ile eklenen ek m. 10 ile özel sağlık kuruluşlarına, hekimlerden fatura karşılığı hizmet satın alma imkânı tanınmıştır. Bu madde, özel sağlık kuruluşlarının hekimleri şirket kurmaya yönlendirmeleri ve bu şirket üzerinden hizmet alımı yapmalarına dair süre gelen uygulamaya hukuki bir dayanak kazandırmıştır. Aslında bu hüküm salt sosyal sigorta alanına ilişkin olup hekim ile sağlık kuruluşu arasındaki hukuki ilişkinin iş sözleşmesinin unsurlarından hareketle nitelendirilmesine engel değildir. Buna rağmen uygulamada ücretlendirme sistemi ve ek m. 10 gerekçe gösterilerek çok sayıda hekim iş hukukundan kaynaklanan haklardan yararlandırılmamaktadır. Özel sağlık kuruluşlarında çalışan ve şirket ortağı olan veya mesleğini serbest olarak icra eden hekimler ile tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olan hekimlerin sigortalılık statülerinin, sözleşmede aksi kararlaştırılmadıkça bağımsız çalışanların sigortalılık statüsüne tabi olduğu düzenlenmiştir. Bu düzenleme gerekçe gösterilerek hekimler; iş güvencesi, kıdem tazminatı, fazla çalışma ücreti, yıllık ücretli izin gibi İş Kanunu ile sağlanan bazı haklardan mahrum bırakılmaktadır. Tüm bu sebeplerden ötürü tez konusunun kapsamı, özel sağlık kuruluşlarında çalışan hekimlerin iş sözleşmesi ile çalışıp çalışmadığının ve hekimden fatura karşılığı hizmet alınmasının, hekimin işçi niteliğini ortadan kaldırıp kaldırmadığının değerlendirilmesine ve ulaşılan farklı sonuçların, hekimlerin iş ve sosyal güvenlik hukukundan kaynaklanan haklarına nasıl etki ettiğine ilişkindir.
Özet (Çeviri)
With the addition of“Additional Article 10”to the Law No. 5510 by Law No. 6645, private healthcare institutions were granted the opportunity to procure services from physicians in exchange for invoices. This provision has established a legal basis for the ongoing practice of private healthcare institutions encouraging physicians to set up companies and procuring services through these companies. In fact, this provision pertains exclusively to the field of social insurance and does not prevent the characterization of the legal relationship between the physician and the healthcare institution as an employment contract based on the elements of an employment relationship. Nevertheless, in practice, many physicians are deprived of rights arising from labor law, with the invoicing system and“Additional Article 10”cited as justifications. It has been regulated that the insurance status of physicians who are partners of companies or who practice their profession independently, as well as specialists under medical specialization legislation, shall, unless otherwise agreed in the contract, fall under the status of self-employed individuals. Citing this regulation, physicians are deprived of certain rights provided under the Labor Code, such as job security, severance pay, overtime wages, and annual paid leave. For all these reasons, the scope of this thesis pertains to evaluating whether physicians employed in private healthcare institutions work under employment contracts and whether the procurement of services from physicians in exchange for invoices eliminates their status as employees. Additionally, it examines how the different outcomes of these evaluations affect the rights of physicians under labor and social security law.