Kadın voleybolcularda ön çapraz bağ risk faktörleri değişiminin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 925593
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÇETİN ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sporcu Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kadın voleybolcularda ön çapraz bağ (ÖÇB) yaralanma risk faktörü olarak görülen; performans metrikleri, asimetri, iniş diz fleksiyon açısı ve sıçramadan sonra yere iniş hata puanlama sistemi (SSYİ-HPS) skorunun sezonsal değişimini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmamıza kadın voleybol takımından toplam 12 kişi katılmıştır. Performans testleri sezon sonu (SS), sezon öncesi (SÖ), sezon içi birinci ölçüm (Sİ1) ve sezon içi ikinci ölçüm (Sİ2) olmak üzere dört ayrı zaman noktasında yapılmıştır. Sporcu performansları aktif sıçrama (countermovement jump (CMJ)) testi ile değerlendirilmiştir. Diz fleksiyon açısı ve SSYI-HPS kinematik analiz ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Dominant ekstremite; SÖ zirve iniş kuvveti SS, Sİ1 ve Sİ2'ye göre anlamlı derecede düşüktür. SÖ sıçrama yüksekliği SS, Sİ1 ve Sİ2'ye göre anlamlı derecede düşüktür. SÖ zirve iniş kuvveti/sıçrama yüksekliği SS, Sİ1 ve Sİ2'ye göre anlamlı derecede düşüktür. SÖ eksantrik yavaşlama impulsu Sİ1'ye göre anlamlı derecede düşüktür. Sİ2 diz fleksiyon açısı SÖ ve Sİ1'ye göre anlamlı derecede yüksektir. Nondominant ekstremitede; SÖ zirve iniş kuvveti Sİ1 ve Sİ2'ye göre anlamlı derecede düşüktür. SÖ sıçrama yüksekliği SS, Sİ1 ve Sİ2'ye göre anlamlı derecede düşük, SS'de Sİ2'den anlamlı derecede düşüktür. SÖ zirve iniş kuvveti/sıçrama yüksekliği SS, Sİ1 ve Sİ2'ye göre anlamlı derecede düşüktür. SÖ diz fleksiyon açısı Sİ1 ve Sİ2'ye göre anlamlı derecede düşük, Sİ1'de Sİ2'den anlamlı derecede düşüktür. Sİ1 SSYİ-HPS skoru SÖ den anlamlı derecede düşüktür. Sonuç: Sporcuların performanslarında sezon arası tatilinden sonra kayıpları olmuştur. Diz fleksiyon açılarının sezon öncesinde en düşük seviyede olduğu görülmüştür. Ayrıca SSYİ-HPS skorları sezon öncesinde en yüksek seviyededir. Sporcuların ÖÇB yaralanması riskinin sezon başlarında daha yüksek olacağı öngörülebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the seasonal changes in performance metrics, asymmetry, descent knee flexion angle and LESS (The Landing Error Scoring System) score, which are considered as risk factors for anterior cruciate ligament (ACL) injury in female volleyball players. Method: A total of 12 people from the women's volleyball team participated in our study. Performance tests were conducted at four different time points: end of season (ES1), pre-season (PS1), first in-season measurement (IS1) and second in-season measurement (IS2). Athlete performances were evaluated by countermovement jump (CMJ) test. Knee flexion angle and SSYI-HPS were evaluated by kinematic analysis. Results: Dominant extremity; PS1 peak landing force is significantly lower than ES1, IS1 and IS2. PS1 jump height is significantly lower than ES1, IS1 and IS2. PS1 peak landing force/jump height is significantly lower than ES1, IS1 and IS2. PS1 eccentric deceleration impulse is significantly lower than IS1. IS2 knee flexion angle is significantly higher than PS1 and IS1. In the nondominant extremity; PS1 peak landing force is significantly lower than IS1 and IS2. PS1 jump height is significantly lower than ES1, IS1 and IS2, and ES1 is significantly lower than IS2. PS1 peak landing force/jump height is significantly lower than ES1, IS1 and IS2. PS1 knee flexion angle is significantly lower than IS1 and IS2, and significantly lower in SI1 than SI2. IS1 LESS score is significantly lower than PS1. Conclusion: The performance of the athletes decreased after the off-season vacation. Knee flexion angles were at the lowest level in the pre-season. In addition, LESS scores were the highest in the pre-season. It can be predicted that the risk of ACL injury will be higher at the beginning of the season.