Genç voleybolcularda post aktivasyon potansiyelinin dikey sıçrama performansı üzerine akut etkisi
The acute effects of post-activation potentiation on vertical jump performance in youth volleyball players
- Tez No: 948905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞAKİR AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç voleybolcularda pliometrik ön yüklenme aktivitelerinin dikey sıçrama performansı üzerindeki akut etkilerini incelemektir. Çalışmaya, 14-17 yaş aralığında 17 lisanslı kadın voleybolcu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışma, çapraz randomize kontrollü deney deseni kullanılarak uygulanmıştır. Katılımcılar, pliometrik ön yüklenme ve kontrol protokollerini farklı günlerde uygulamış ve ardından dikey sıçrama performansları değerlendirilmiştir. PAPE protokolü, 30 tekrarlı (2x5 CMJ, yatay sıçrama ve makas sıçraması) pliometrik ön yüklenme egzersizlerinden oluşmuştur. Kontrol grubunda ise katılımcılar pasif dinlenme sürecini tamamlamıştır. Performans ölçümleri, ön yüklenmenin ardından 1'inci, 3'üncü, 6'ncı, 9'uncu ve 12'nci dakikalarda tekrarlanarak uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPPS 26 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin normalliği için Shapiro-Wilk sonuçları dikkate alınmıştır ve verilerin normallik sağladığı görülmüştür. PAPE ve kontrol gruplarının farklı zaman noktalarındaki sıçrama performansı ve PAPE ve Kontrol gruplarının farklı zaman noktalarındaki havada kalma sürelerinin karşılaştırması tekrarlı ölçümlerde çift faktörlü ANOVA testi ile gerçekleştirilmiştir. Küresellik Mauchly's test sonuçları ile doğrulanmıştır ve anlamlı farklılık için Greenhouse-Geiserr değeri dikkate alınmıştır Bulgular, pliometrik ön yüklenmenin genç kadın voleybolcularda beklenen performans artışını sağlamadığını göstermiştir. Aksine, kontrol grubunun 1'inci, 6'ncı., 9'uncu ve 12'nci dakikalardaki ortalama sıçrama yükseklikleri, deney grubuna kıyasla anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,004). Sadece 3. dakikada çalışma grubu lehine geçici ve sınırlı bir artış gözlemlenmiştir. Etki büyüklüğü (η²=0,119) orta düzeyde olmakla birlikte, özellikle puberte dönemindeki kadın sporcuların yüksek hacimli pliometrik yüklere adaptasyon güçlüğü çektiği sonucuna varılmıştır. Çalışma, genç kadın sporcularda ön yüklenme yöntemi olarak, pliometrik uygulamaların optimizasyonu için ön yüklenmenin şiddeti ve dinlenme sürelerinin bireyselleştirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the acute effects of plyometric priming activities on vertical jump performance in youth female volleyball players. Seventeen licensed female volleyball players, aged 14-17, voluntarily participated in this study, which employed a randomized, crossover, controlled experimental design. Participants performed a plyometric priming protocol and a control protocol on separate days, after which their vertical jump performance was assessed. The Post-Activation Performance Enhancement (PAPE) protocol consisted of 30 repetitions of plyometric exercises (2x5 CMJ, horizontal jumps, and scissor jumps). In the control condition, participants completed a period of passive rest. Performance measurements were conducted at the 1st, 3rd, 6th, 9th, and 12th minutes following the protocols. Data were analyzed using SPSS 26. A two-way repeated measures ANOVA with Greenhouse-Geisser correction was used to compare performance between conditions and across time points. The findings indicated that the plyometric priming did not elicit the expected performance enhancement. Conversely, the control group's mean jump heights at the 1st, 6th, 9th, and 12th-minute marks were significantly higher than those of the experimental group (p=0.004). Only a transient and limited increase was observed for the PAPE group at the 3rd minute. The study concludes that high-volume plyometric priming may induce more fatigue than potentiation in pubertal female athletes, who may have difficulty adapting to such loads. The results, supported by a moderate effect size (η²=0.119), highlight the necessity of individualizing the intensity and rest periods of priming protocols for young female athletes to optimize performance.