Analitik hiyerarşi süreci ile personel seçim kriterlerinin değerlendirilmesi: Giyim sektöründe bir uygulama
Evaluation of personnel selection criteria with the analytic hierarchy process: An application in the apparel industry
- Tez No: 925613
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNUR KECEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İşletmelerde çalışanlar, işletmelerin varlığını sürdürme, başarılı olma, verimlilik, karlılık ve büyüme gibi hususlarda büyük etkiye ve öneme sahiptirler. Personel seçim süreci, boş pozisyon için başvuran adayların değerlendirilmesi, adayların kriterlerinin işletme ile uyumluluğunun belirlenmesi ve en uygun personelin seçilmesini kapsamaktadır. İşe alınan personelin gerekli niteliklere sahip olmaması hem işletmeler hem de çalışanın kendisi için oldukça zorlu süreçlerin başlangıcı anlamına gelmektedir. Bu durumda, aranan kriterlere uygun olmayan personel, işletmede para, zaman ve verimlilik kaybına neden olabileceği gibi kendisi de uyumsuzluk, düşük performans, tükenmişlik, stres gibi bir dizi olumsuz durumla karşı karşıya kalabilir. Personel seçim sürecinde işe en uygun adayın belirlenmesinde etkili olacağı düşünülen çoklu kriterlerin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Çalışmamızda Çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan Analitik Hiyerarşi Sürecinden (AHP) yararlanılmıştır. AHP, çoklu kriterlerin eşzamanlı olarak karşılaştırılmasını ve kriterlerin ağırlıklarının belirlenmesini sağlamaktadır. AHP, bu yönleri ile işletmelere çoklu kriterleri birlikte göz önüne alarak seçim yapmalarını ve dolayısıyla etkili sonuçlara ulaşmalarını sağlamaktadır. Giyim sektöründe satış personeli seçimine ilişkin olarak yapılan çalışma kapsamında ele alınan kriterler, yönetici ve yetkili görüşleri ile literatür araştırması sonucunda belirlenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre,“kişilik özellikleri”ve“mesleki gereklilik”önemli ana kriterler olarak;“mağazacılık sektöründe deneyimi olmak veya bu alanda kariyer yapmak istemek”,“müşteri gereksinimini doğru ve çabuk anlayabilmek”,“müşteri odaklı olmak”esnek çalışma saatlerine uyabilmek" alt kriterleri de önemli alt kriterler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Employees are an important factor in businesses climbing the ladder of success, ensuring sustainability, growth, efficiency, globalization, in other words, in almost every success.The personnel selection process includes evaluating the candidates who apply for the vacant position, determining the compatibility of the candidates' criteria with the organization, and selecting the most suitable personnel. If the recruited personnel do not have the necessary qualifications, this means that very difficult processes begin for both the businesses and the employee himself. In this case, the employee who does not meet the required criteria may cause loss of money, time and productivity to the organization, and may also face some negative situations such as incompatibility, poor performance, fatigue and stress. During the personnel selection process, multiple criteria that are thought to be effective in determining the most suitable candidate for the job should be taken into consideration. In our study, Analytical Hierarchy Process (AHP), one of the multi-criteria decision-making methods, was used. AHP allows comparing many criteria simultaneously and enables the weights of the criteria to be determined. With these aspects, AHP enables businesses to make choices by considering multiple criteria and thus achieve effective results. The criteria discussed within the scope of the study regarding the selection of sales personnel in the clothing industry were determined as a result of manager and expert opinions and literature research. According to the results of the study,“Personality characteristics”and“vocational requirement”are important main criteria; The sub-criteria of“Having experience in the retail industry or wanting to make a career in this field”,“Being able to understand customer needs accurately and quickly”,“Being customer-oriented”and Being able to comply with flexible working hours" were also determined as important sub-criteria.