Alman Mast kazı (anser anser) ile Fransız Toulouse kazı (anser anser) neurocranium'unu ve viscerocranium'unu oluşturan kemiklerin makroanatomisinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation of the macroanatomy of the bones constituting the neurocranium and viscerocranium of the German Mast goose (anser anser) and the French Toulouse goose (anser anser)
  1. Tez No: 925682
  2. Yazar: FİDAN BÜYÜKYAZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN İLGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Anatomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırmada Alman Mast kazı ile Fransız Toulouse kazı neurocranium'unu ve viscerocranium'unu oluşturan kemiklerin makroanatomik incelenmesi, kemik yapılarının karşılaştırmalı olarak ölçümlerinin yapılması ve bu ölçümlerin aritmetik ortalamalarının belirlenmesi, bu iki kaz türü ve kanatlı hayvan türleri ile karşılaştırma yaparak farklılıkların ve benzerliklerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. 6 adet erkek Alman Mast kazının os frontale dikey uzunluğunun ortalaması 28,91 cm, os parietale genişliğinin ortalaması 28,15 cm, os occipitale genişliği ortalaması 30,71 cm, mandibulae uzunluğu ortalaması 106,33cm, burun deliği dikey çapı ortalaması 20,85 cm ve premaxillar uzunluğu ortalaması 73,61 cm olarak ölçüldü. 6 adet dişi Alman Mast kazının os frontale dikey uzunluğunun ortalaması 25,82 cm, os parietale genişliğinin ortalaması 27,40 cm , os occipitale genişliği ortalaması 30,20 cm, mandibulae uzunluğu ortalaması 105,31 cm, burun deliği dikey çapı ortalaması 17,80 cm ve premaxillar uzunluğu ortalaması 74,91 cm olarak ölçüldü. 6 adet erkek Fransız Toulouse kazının os frontale dikey uzunluğunun ortalaması 29,76 cm, os parietale genişliğinin ortalaması 31,37 cm, os occipitale genişliği ortalaması 29,72, mandibulae uzunluğu ortalaması 117,04 cm, burun deliği dikey çapı 21,37 cm ve premaxillar uzunluğu ortalaması 82,20cm olarak ölçüldü. 6 adet dişi Fransız Toulouse kazının os frontale dikey uzunluğunun ortalaması 27,75 cm, os parietale genişliği ortalaması 31,26 cm, os occipitale genişliği ortalaması 29,10 cm, mandibulae uzunluğu ortalaması 112,0 cm, burun deliği dikey çapı ortalaması 19,32 cm ve premaxillar uzunluğu ortalaması 86,53 cm olarak ölçüldü. Bu verilen ölçüm sonuçları göz önünde bulundurulduğunda Fransız Toulouse kazının Alman Mast kazına, cinsiyet faktörüne bakıldığında erkelerin dişeye göre üstünlük sağladığı tespit edildi. Sonuç olarak iki kaz türü arasında anatomik yapı olarak benzerlik olmakla birlikte istatistiksel veriler ışığında farklılıkların olduğu da düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to make macroanatomical examination of the bones forming the neurocranium and viscerocranium of German Mast goose and French Toulouse goose, to make comparative measurements ofbone structures and to determine the arithmetic averages of these measurement, to determine the differences and similarities by comparing these two goose species and poultry species. In 6 male Germen Mast geese, the mean vertical lenght of the os frontale was 28,91 cm, the mean width of the os parietale was 28,15 cm, the mean width of the os occipitale was 30,71 cm, the mean leghth of the mandibulae was 106,33cm, the mean vertical diameter of the nostril was20,85 cm and the mean premaxillar lenght73,61 cm. ın 9 female German Mast geese, mean os frontale vertical lenght 25,82 cm, mean os parietale width was 27,40 cm, mean os occipitale width 30,20 cm, mean mandibulae length was 105,31 cm, mean nostril vertical diameter was 17,80 cm and premaxillary length was 74,91 cm. 6 male French Toulouse geese were measured as mean os frontale vertical lenght 29,76 cm, mean os parietale width 31,37 cm, mean os occipitale width 29,72 cm, mean mandibulae length 117,04 cm, mean nostril vertical diameter 21,37 cm and mean premaxillar length82,20 cm. In 6 female French Toulouse geese, the mean vertical length of the os frontale was 27,75 cm, the mean width of the os parietale was 31,26 cm, the mean width of the os occipitale was 29,10 cm, the mean length of the mandibulae was 112,0 cm, the mean vertical diameter of the nostril was 19,32 cm and the mean premaxillary length was 86,63 cm. When these measurement results were taken into consideration, it was determined that the French Toulouse goose was superior to the German Mast goose and the males were superior to the females when the sex factor was considered. As a result, although there is a similarity in anatomical sructure between the two goose species, it is thought that there are differences in the light of statistical data.