Acil servise başvuran akut apandisit tanısı alan gebe hastalarda alvarado skorunun etkinliğinindeğerlendirilmesi
Acil servise başvuran akut apandisit tanısı alan gebe hastalarda alvarado skorunun etkinliğinindeğerlendirilmesi
  1. Tez No: 925726
  2. Yazar: BURCU AĞIRBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ROHAT AK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Akut apandisit (AA), gebe kadınlarda obstetrik olmayan acil cerrahinin en yaygın nedenidir. Bu çalışmanın amacı acil departmanına başvurup AA tanısı alarak opere edilen hastalarda Alvarado skorunun tanısal gücünü araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tek merkezli ve retrospektif gözlemsel olarak tasarlandı. Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde 1 Ekim 2022- 1 Ekim 2012 tarihleri arasındaki AA ön tanısıyla opere edilen 18 yaş üstü gebe hastaların verileri hastane veri kayıt sistemi taranarak elde edildi. Hastaların klinik, laboratuar ve patoloji sonuçları kayededildi. Patoloji sonucuna göre Alvarado skorunun duyarlılığı, özgüllüğü, pozitif ve negatif prediktif değeri hesaplandı. Bulgular: Çalışma verilerine eksiksiz ulaşılan 41 gebe hasta ile tamamlandı. Bu hastaların yaş ortalaması 28,8 ± 5,9 idi. Alvarado skorunun 7 cut-off değerinde, duyarlılık ve pozitif kestirim oranı %65,5, özgüllük ve negatif kestirim oranı ise %93,3 idi. Sonuç: Bu çalışmanın bulguları, Alvarado skorunun gebelerde akut apandisit tanısında potansiyel bir araç olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, sonuçlarımızın genelleştirilebilirliği ve skorun diğer klinik bulgularla birlikte kullanılmasının önemi göz önünde bulundurulmalıdır. Daha fazla çok merkezli ve prospektif çalışmalar, Alvarado skorunun gebelerde akut apandisit tanısındaki yeri hakkında daha net sonuçlar sağlayabilir. Ayrıca, daha büyük bir hasta popülasyonu üzerinde çalışmanın ve diğer potansiyel belirteçlerin dahil edilmesinin, gebelerde akut apandisit tanısını daha da iyileştirebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute appendicitis (AA) is the most common reason for non- obstetric emergency surgery in pregnant women. The aim of this study is to investigate the diagnostic power of the Alvarado score in patients who applied to the emergency department and were operated on with the diagnosis of AA. Materials and Methods: This study was designed as a single-center and retrospective observational study. The data of pregnant patients over the age of 18 who were operated on with a prediagnosis of AA between October 1, 2022 and October 1, 2012 in Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital Emergency Medicine Clinic were obtained by scanning the hospital data record system. The clinical, laboratory and pathology results of the patients were recorded. The sensitivity, specificity, positive and negative predictive value of the Alvarado score were calculated according to the pathology result. Results: The study was completed with 41 pregnant patients whose data were fully accessible. The mean age of these patients was 28.8 ± 5.9 years. At the 7 cut-off values of the Alvarado score, the sensitivity and positive predictive rate were 65.5%, and the specificity and negative predictive rate were 93.3%. Conclusion: The findings of this study show that the Alvarado score may be a potential tool in the diagnosis of acute appendicitis in pregnant women. However, the generalizability of our results and the importance of using the score in conjunction with other clinical findings should be considered. More multicenter and prospective studies may provide clearer results about the place of Alvarado score in the diagnosis of acute appendicitis in pregnant women. It is also thought that studying a larger patient population and incorporating other potential markers may further improve the diagnosis of acute appendicitis in pregnant women.