Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda adaptif davranışlar ve yürütücü işlevler arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between adaptive behaviors and executive functions in children with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 925751
  2. Yazar: ZEHRA AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF AKTUĞ ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı almış çocuklarda adaptif davranışlar ve yürütücü işlevler arasındaki ilişkileri incelemiştir. Araştırma, 24-72 ay arası yaş grubundan 40 otizm spektrum bozukluğu tanılı çocuk üzerinde yürütülmüş, veriler Sosyodemografik Veri Formu, Gelişimsel Adaptif Davranış Ölçeği ve Pediatrik Yürütücü İşlev Beceri Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Çalışmanın temel amacı, bu çocuklarda yürütücü işlevlerin adaptif davranışlar üzerindeki etkilerini belirlemek ve bu bilgileri kullanarak etkili müdahale teknikleri geliştirmektir. İstatistiksel analizler, SPSS yazılımı kullanılarak yapılmış ve yürütücü işlevler ile adaptif davranışlar arasında anlamlı korelasyonlar tespit edilmiştir. Bulgular, yürütücü işlev bozukluklarının, adaptif davranışlar üzerinde pozitif bir etki yarattığını göstermektedir. Özellikle planlama ve problem çözme becerilerindeki zayıflıklar, çocukların sosyal beceriler ve günlük yaşam aktiviteleri üzerindeki performansını doğrudan etkilemiştir. Araştırma sonuçları, yürütücü işlevlerin geliştirilmesine yönelik müdahalelerin, otizmli çocukların adaptif davranışlarını olumlu yönde destekleyebileceğini göstermektedir. Bu ilişki, sosyal uyum, akademik başarı ve günlük yaşam becerileri gibi geniş kapsamlı sonuçlar üzerinde de etkili olmuştur. Bu tez, otizm spektrum bozukluğu tanısına sahip çocuklara yönelik eğitim ve müdahale programlarının geliştirilmesine önemli katkılar sağlayarak, bu çocukların yaşam kalitelerini artırma potansiyeline sahip bilgiler sunmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışmanın bulguları, yürütücü işlevler ve adaptif davranışlar arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılmasının, otizmli çocukların eğitiminde ve günlük yaşamlarında karşılaştıkları zorlukların üstesinden gelinmesine yardımcı olabileceğini ortaya koymaktadır. Ancak, elde edilen sonuçların genellenebilirliği için daha geniş örneklem gruplarıyla ve farklı coğrafyalarda benzer çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationships between adaptive behaviors and executive functions in children diagnosed with Autism Spectrum Disorder. The research was conducted on 40 children aged between 24-72 months diagnosed with autism spectrum disorder, and data were collected using a Sociodemographic Data Form, the Developmental Adaptive Behavior Scale, and the Pediatric Executive Function Skill Scale. The main aim of the study is to determine the effects of executive functions on adaptive behaviors and to develop effective intervention techniques using this information. Statistical analyses were performed using SPSS software, and significant correlations between executive functions and adaptive behaviors were found. The findings indicate that executive function impairments positively affect adaptive behaviors. Specifically, weaknesses in planning and problem-solving skills have directly impacted the children's performance in social skills and daily living activities. The research results suggest that interventions aimed at developing executive functions can positively support adaptive behaviors in children with autism. This relationship has also been effective on broader outcomes, such as social adaptation, academic success, and daily living skills. This thesis provides valuable information that can contribute to the development of educational and intervention programs for children diagnosed with autism spectrum disorder, potentially enhancing their quality of life. In conclusion, the findings of this study suggest that a better understanding of the relationship between executive functions and adaptive behaviors can help overcome the challenges faced by children with autism in education and daily life. However, to generalize the results obtained, similar studies need to be conducted with larger sample groups and in different geographies. Additionally, long-term follow-up studies could allow us to determine more clearly the effects of interventions on adaptive behaviors.