Ayres duyu bütünleme terapisinin otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda adaptif davranış, mizaç, duyusal reaktivite, bağlanma ve oyun becerileri üzerine etkisi: Bir ay takipli randomize kontrollü çalışma
The effect of ayres sensory integration therapy on adaptive behavior, temperament, sensory reactivity, attachment, and play skills in children with autism spectrum disorder: A randomized controlled trial with one month follow-up
- Tez No: 732014
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmanın amacı, ergoterapistlerin en sık kullandığı müdahalelerden olan Ayres Duyu Bütünleme (ADB) terapisinin, Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olan çocuklarda adaptif davranış, mizaç, duyusal reaktivite, bağlanma ve oyun becerileri üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya yaşları 48-59 ay aralığında 60 OSB'li çocuk dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen çocuklar randomize şekilde müdahale (n:30) ve kontrol (n:30) grubuna atanmıştır. Müdahale ve kontrol grubuna 12 hafta boyunca haftada bir saat olmak üzere bireysel eğitim programı altında ince motor beceri eğitimi uygulanırken, müdahale grubuna ince motor çalışmalarına ilaveten ADB uygunluk ölçütlerine göre 12 hafta boyunca haftada üç gün, günde bir saat ADB terapisi uygulanmıştır. Katılımcılara müdahale öncesi (öntest), müdahale sonu (son-test) ve müdahale tamamlandıktan 1 ay sonra (takip) olmak üzere üç evrede değerlendirme testleri uygulanmıştır. Araştırmada adaptif davranış becerilerini değerlendirmek için Vineland Uyum Davranış Ölçeği (Vineland - II), duyusal reaktivite bozukluklarını değerlendirmek için Duyu Profili, mizaç profillerini değerlendirebilmek için Çocuk Davranış Listesi Kısa Form (ÇDL-KF), bağlanma stilleri için Bağlanma Q-Seti Versiyon 3, oyun becerilerini değerlendirebilmek için Yenilenmiş Knox Okul Öncesi Oyun Ölçeği (YKOÖOÖ), hedef takibi yapabilmek için Hedefe Ulaşım Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of Ayres Sensory Integration (ASI) therapy, which is one of the most frequently used interventions by occupational therapists, on adaptive behavior, temperament, sensory reactivity, attachment and play skills in children with Autism Spectrum Disorder (ASD). Sixty children with ASD, aged between 48-59 months, were included in the study. Children included in the study were randomly divided into intervention (n:30) and control (n:30) groups. While fine motor skills training was applied to the intervention and control groups under an individual training program, one hour a week for 12 weeks, in addition to fine motor activities, ASI therapy was applied to the intervention group for one hour a day, three days a week for 12 weeks, according to ASI fidelity measure. Evaluation tests were applied to the participants three times before the intervention, at the end of the intervention after 12 weeks, and one month after the intervention. In the study, Vineland Adaptive Behavior Scales was used to evaluate adaptive behavior skills, Sensory Profile was used to evaluate sensory reactivity disorders, Children's Behavior Questionnaire Short Form was used to evaluate temperament profiles, Attachment Q-Set Version 3 was used to analyze attachment styles, Revised Knox Preschool Play Scale was used to evaluate play skills.