İki alchemılla L. (rosaceae) türü üzerinde fitokimyasal araştırmalar
Phytochemical investigation on two alchemilla L. (rosaceae) species
  1. Tez No: 925783
  2. Yazar: MERTCAN ORTAHİSAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDAN YAZICI BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Alchemilla cinsi, Rosaceae familyasına ait olup Türkiye'de 35'i endemik olmak üzere 82 tür ile temsil edilmektedir. Bitkinin çeşitli türleri Avrupa'da ve Anadolu'da halk arasında jinekolojik rahatsızlıklarda, menopoz sıkıntılarında, gastrointestinal hastalıklarda dahilen; egzama, yara, çıban, kaşıntı ve kızarıklık tedavisinde haricen yaygın şekilde kullanılmaktadır. Alchemilla cinsi üzerinde yapılan çalışmalarda türlerin fenolik içerik bakımından zengin olduğu; tanenler, proantosiyanidinler, flavonoitler, fenolik asitler ve triterpenleri ihtiva ettikleri raporlanmıştır. Derinin ana yapısal proteinlerinden biri olan kollajen cildin elastikiyetinde; elastin ise yaralanmalarda cildin onarımında etkin rol oynar. Ayrıca yaralanmalarda siklooksijenaz aktivitesi artarak inflamasyon yanıtın oluşması sağlanır. Tasarlanan bu çalışmada Türkiye'de doğal olarak yetişen Alchemilla daghestanica Juz. ve Alchemilla minusculiflora Buser bitkilerinin kök ve toprak üstü kısımlarından metanol ekstreleri hazırlanmış (Alda herba, Alda kök, Almin herba, Almin kök), ekstrelerin yara iyileşmesi ile bağlantılı olabilecek siklooksijenaz 2 (200 µg/mL konsantrasyonda; Alda kök % 91.89 ± 1.27, Almin kök % 91.82 ± 0.56 ve pozitif standart diklofenak % 73.87 ± 1.93 inhibisyon), elastaz (Alda herba IC50 72.22 µg/mL, Almin kök IC50 40.35 µg/mL, pozitif standart epigallokateşin gallat IC50 9.35 µg/mL), kollajenaz enzimlerini inhibe etme kapasiteleri incelenmiştir. Yapılan aktivite çalışmalarında bitki kök ekstrelerinin daha kuvvetli biyolojik aktivite gösterdikleri; bu ekstrelerin kateşin (Alda kök 50,433 μg/g, Almin kök 65,806 μg/g) ve ellajik asit (Alda kök 2,799 μg/g, Almin kök 6,725 μg/g) bileşiklerince zengin oldukları tespit edilmiştir. Alchemilla türlerinin genellikle toprak üstü kısımlarının geleneksel kullanımda yer aldığı bilinmektedir. Kök kısımların da eczacılıkta kullanım açısından potansiyel etkilere sahip olduğu bu çalışma ile ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The genus Alchemilla, belonging of Rosaceae family, comprises 82 species in Türkiye, 35 of which are endemic. Various species of the genus are extensively utilized by the public in Europe and Anatolia for the treatment of gynecological illnesses, menopausal issues, gastrointestinal ailments, eczema, wounds, boils, pruritus, and erythema. Research on the Alchemilla genus indicates that species are abundant in phenolic compounds, including tannins, proanthocyanidins, flavonoids, phenolic acids, and triterpenes. Collagen, one of the main structural proteins of the skin, plays a role in skin elasticity; elastin, on the other hand, plays an active role in skin repair during injuries. Additionally, in injuries, cyclooxygenase activity increases, leading to the formation of an inflammatory response. In this designed study, methanol extracts (Alda herba, Alda root, Almin herba, Almin root) were prepared from the roots and aerial parts of Alchemilla daghestanica Juz. and Alchemilla minusculiflora Buser, which naturally grow in Turkey. The capacities of these extracts to inhibit cyclooxygenase 2 (at a concentration of 200 µg/mL; Alda root 91.89 ± 1.27%, Almin root 91.82 ± 0.56%, and positive standard diclofenac 73.87 ± 1.93% inhibition), elastase (Alda herba IC50 72.22 µg/mL, Almin root IC50 40.35 µg/mL, positive standard epigallocatechin gallate IC50 9.35 µg/mL), and collagenase enzymes were investigated. In the conducted activity studies, it was determined that the root extracts exhibited stronger biological activity; these extracts were found to be rich in catechin (Alda root 50.433 μg/g, Almin root 65.806 μg/g) and ellagic acid (Alda root 2.799 μg/g, Almin root 6.725 μg/g) compounds. The aerial components of Alchemilla species are commonly utilized in ethnobotanical applications. The research has shown that the root components has potential use in pharmacology.