Yeşil elektrik tüketimine yönelik davranışsal niyet: Davranışsal akıl yürütme kuramı bağlamında bir analiz
Behavioral intention toward green electricity consumption: An analysis in the context of behavioral reasoning theory
- Tez No: 925798
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ GÖKHAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı, hane halkı tüketicilerinin yeşil elektrik tüketimine yönelik niyet geliştirme sürecinin davranışsal akıl yürütme teorisi kapsamında incelenerek, davranışsal niyetin oluşumuna etkide bulunabilecek faktörlerin ortaya koyulmasıdır. Araştırmanın yöntemi tanımlayıcı araştırma olup, veriler çevrim içi anket yöntemiyle elde edilmiştir. Bu kapsamda, Türkiye genelinde çeşitli illerde ikamet eden 404 katılımcıdan veri elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde Wilcoxon Testi, Çoklu Regresyon Analizi, Doğrulayıcı Faktör Analizi ve Yapısal Eşitlik Modellemesinden faydalanılmıştır. Analizler sonucunda, tutum, çevre dostu tüketici yenilikçiliği ile yeşil elektrik tüketimine yönelik ve karşıt nedenler faktörlerinin davranışsal niyeti doğrudan etkilediği, değerler değişkeninin tutum değişkenine olumlu yönde etkide bulunarak davranışsal niyet oluşumu sürecine dolaylı yönde katkı sağladığı, buna karşın diğer değişkenlerin tutuma etki etmediği tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığında araştırmanın katkı ve önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the intention development process of household consumers towards green electricity consumption within the scope of behavioral reasoning theory and to reveal the factors that may affect behavioral intention formation. The method of the research is descriptive research and the data was obtained by online survey method. In this context, data was obtained from 404 participants residing in various provinces across Türkiye. Wilcoxon Test, Multiple Regression Analysis, Confirmatory Factor Analysis and Structural Equation Modeling were used in the analysis of the data obtained. As a result of the analysis, it was determined that the factors of attitude, eco-friendly consumer innovativeness and reasons for and against green electricity consumption directly affect the behavioral intention. The values variable has a positive effect on the attitude and indirectly contributes to the process of behavioral intention formation, whereas other variables do not affect the attitude. In the light of the results obtained, the contributions and suggestions of the research are included.