Medya, söylem ve ideoloji bağlamında 2023 genel seçimlerine yönelik haberlerin eleştirel söylem çözümlemesi
Critical discourse analysis of news on 2023 general elections in the context of media, discourse and ideology
- Tez No: 925804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE GÜVEN AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Geleneksel medya içerisinde yer alan gazeteler önemli kitle iletişim aracı olarak toplumsal yaşamda yer almaktadırlar. Yazılı basının toplumsal yaşamdaki etkinliği günümüzde de devam etmektedir. Gazetelerde yer alan haberler toplumu olaylar hakkında bilgilendirme işlevine sahip olmaktadırlar. Seçim süreçlerinde gazetelerde yer alan haberler bilgi aktarmanın yanı sıra farklı işlevlere sahip olmaktadırlar. Gazetelerin haberler üzerinden ideolojik söylemlerin inşa edildiği bir kitle iletişim aracı olduğu düşünülmektedir. Gazetelerin seçim süreçlerinde içinde bulunduğu medya kuruluşunun ideolojisi bağlamında haber üretimi gerçekleştirdikleri öne sürülmektedir. Medya kuruluşunun sahiplik yapısı gazetelerdeki ideolojik aktarımı şekillendirmektedir. Çalışmanın konusu, 2023 genel seçimlerine yönelik haberlerin medya, söylem ve ideoloji bağlamında nasıl oluşturulduğunun analiz edilmesi olmaktadır. Çalışmanın amacı, gazetelerin yalnızca haber metinleri oluşturmadıklarının aynı zamanda haber metinleri üzerinden nasıl ideolojik söylemler aktardıklarının incelenmesidir. Bu anlamda çalışmada ulusal gazeteler olan Sabah, Türkiye, Sözcü ve Birgün gazetelerinde seçim sürecine ilişkin 1-30 Mayıs 2023 tarihleri arasında yer alan toplam 16 manşet haber analiz edilmiş olmaktadır. Seçilen haberler Van Dijk'ın eleştirel söylem çözümleme modeli olan makro ve mikro çözümleme yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, gazetelerin seçim sürecine ilişkin yaptıkları manşet haberlerde farklı ideolojik söylemlerin yer aldığı sonucuna varılmıştır. Çalışmada çözümlemesi yapılan Sabah ve Türkiye gazetelerinin seçim sürecinde Cumhur İttifakı'na yönelik olumlu manşet haberlere ağırlık verdiği, Sözcü ve Birgün gazetelerinin ise Millet İttifakı'na yönelik olumlu manşet haberlere ağırlık verdiği görülmektedir. Bu anlamda seçim sürecine ilişkin manşet haberlerin yapılmasında gazetelerin farklı siyasi ideolojilerinin haberlerde yer aldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The newspapers among traditional media stand as an important tool of public communication in daily lives. Yet, the importance of printed press still continues to be active in the community today. News appear on newspapers has the utility of informing society about happenings. In addition to conveying information, the news in the newspapers during the election processes have different functions. Newspapers are considered to be a media type that build ideological thoughts through news appear on them. The ownership structure of the media organization shapes the ideological transmission in newspapers. Additionally, it is claimed that newspapers follow the ideology of their owners in the production of news during the election period. This work's subject is an analysis of how the news about 2023 general elections are being generated based upon media, discourse and ideology. The work's aim is investigating the claim that newspapers does not only provide daily news report but at the same time, show ideological thoughts through them. In this context, 16 headline news that appeared on national newspapers as Sabah, Türkiye, Sözcü and Birgün with a subject of elections between 1-30 May 2023 are analyzed. Selected works are analyzed through the macro and micro analysis method from Van Dijk's critical discourse analysis model. As a result of this work, it is achieved that headline news on elections from newspapers comprise various ideological discourses. It is seen that Sabah and Türkiye newspapers analyzed in the study focused on positive headline news for the People's Alliance during the election process, while Sözcü and Birgün newspapers focused on positive headline news for the Nation Alliance. In this sense, it has been concluded that different political ideologies of newspapers are included in the news in making headline news about the election process.