COVİD 19 salgınının Türkiye'nin tarım sektörü ve gıda güvencesi üzerindeki etkileri: Yağlı tohumlar üzerine kendi kendine yeterlilik analizi
Effects of the COVID 19 pandemic on Turkey's agricultural sector and food security: Self-sufficiency analysis on oilseeds
- Tez No: 925803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL VARLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Tarım sektörü, ülke nüfusunun gıda ihtiyacını karşılaması, sanayiye ham madde sağlaması ve dış ticarete katkısı nedeniyle ulusal ekonomi açısından büyük bir öneme sahiptir. Sürdürülebilir tarım yönetimi, doğal kaynakların korunmasına yardımcı olarak gelecek nesiller için gıda güvencesini sağlamaktadır. Ancak sektör, salgın hastalıklar, ekonomik krizler ve gıda krizleri gibi olaylardan hızla etkilenmektedir. Bu bağlamda, Aralık 2019'da ortaya çıkan COVID-19 salgını, tüm sektörler gibi tarım üzerinde de ciddi etkiler yaratmıştır. Salgın sürecinde uygulanan tam kapanmalar ve kısıtlamalar, tarım tedarik zincirinde aksamalara yol açmış, üretim ve dağıtım süreçlerinde sıkıntılar meydana gelmiştir. Son yıllarda yaşanan Rusya-Ukrayna savaşı da küresel tarım ve gıda ticaretinde ek zorluklar yaratmıştır. Savaş nedeniyle tahıl sevkiyatlarında yaşanan aksaklıklar, küresel gıda krizine yönelik endişeleri artırmış ve Birleşmiş Milletler (BM) ile Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi kuruluşlar, 2023 yılında küresel ölçekte bir gıda krizi yaşanabileceği konusunda uyarılarda bulunmuştur. Türkiye'nin dış ticaretinde petrol sonrası en büyük ithalat kalemi bitkisel yağlardır. COVID-19 salgını, ayçiçek ve ayçiçek yağı gibi stratejik ürünlerde kendi kendine yeterliliğin sağlanmasının önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Tedarik zinciri sorunları ve ithalata bağımlılık, gıda güvenliğini tehdit ederken, yerel üretimin artırılması hem ekonomik istikrar hem de gıda enflasyonunun kontrolü açısından kritik bir gereklilik hâline gelmiştir. Sonuç olarak, Türkiye'nin tarım sektöründe kendi kendine yeterliliğini artırması, yalnızca ekonomik ve sosyal istikrar açısından değil, aynı zamanda küresel ölçekte yaşanan gıda krizlerine karşı direnç kazanması açısından da hayati öneme sahiptir. Özellikle yağlı tohumlar gibi stratejik ürünlerde üretim kapasitesinin artırılması, hem iç talebin karşılanması hem de dış ticaret dengesinin iyileştirilmesi için kritik bir adımdır. Bu tez çalışması, COVID-19 salgınının Türkiye'nin tarım sektörü ve gıda güvencesi üzerindeki etkilerini yağlı tohumlar perspektifinden ele alarak sürdürülebilirlik ve kendi kendine yeterlilik hedeflerinin gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The agricultural sector is of great importance to the national economy as it meets the food needs of the country's population, provides raw materials for the industry and contributes to foreign trade. Sustainable agricultural management helps preserve natural resources and ensures food security for future generations. However, the sector is rapidly affected by events such as epidemics, economic crises and food crises. In this context, the COVID-19 pandemic that emerged in December 2019 had serious effects on agriculture, as well as all sectors. The complete closures and restrictions implemented during the pandemic caused disruptions in the agricultural supply chain and caused problems in production and distribution processes. The Russia-Ukraine war in recent years has also created additional difficulties in global agriculture and food trade. Disruptions in grain shipments due to the war have increased concerns about a global food crisis, and organizations such as the United Nations (UN) and the International Monetary Fund (IMF) have warned that a global food crisis could occur in 2023. Vegetable oils are the largest import item in Turkey's foreign trade after oil. The COVID-19 pandemic has once again revealed the importance of achieving self-sufficiency in strategic products such as sunflower and sunflower oil. While supply chain problems and import dependency threaten food security, increasing local production has become a critical necessity for both economic stability and controlling food inflation. As a result, increasing Turkey's self-sufficiency in the agricultural sector is of vital importance not only in terms of economic and social stability, but also in terms of gaining resilience against global food crises. Increasing production capacity, especially in strategic products such as oilseeds, is a critical step for both meeting domestic demand and improving the foreign trade balance. This thesis examines the effects of the COVID-19 pandemic on Turkey's agricultural sector and food security from the perspective of oilseeds, emphasizing the necessity of sustainability and self-sufficiency targets.