Erol Toy'un edebî eserleri üzerine bir inceleme
A study on Erol Toy's literary works
  1. Tez No: 925813
  2. Yazar: HÜSEYİN CİHAD KARAALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SAKALLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 518
Özet
Bu çalışmanın odak noktasını Erol Toy ve onun edebî eserleri oluşturmaktadır. Yazın hayatına gazete ve dergi yazıları ile başlayan Erol Toy'un roman, hikâye, tiyatro, deneme, makale, çocuk hikâyeleri türlerinde eserleri olması onun çok yönlü edebî yönelimini de ortaya koymaktadır. Bu çalışmada ise onun edebî eser kategorisinde yer alan romanları, hikâyeleri, çocuk hikâyeleri ve basılı tiyatro eserleri incelenecektir. İnceleme de öncelikle yazarın romanları esere dönük bir yaklaşımla özet, romanın tanıtımı, zihniyet, olay örgüsü, şahıs kadrosu, mekân, zaman, tema, anlatım, anlama ve yorumlama şeklindeki belirli başlıklar altında ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Ardından hikâye ve tiyatro türündeki kitapları da roman incelemelerindeki başlıklar temel alınarak genel bir incelemeye tabi tutulmuştur. Eserlerini toplumsal gerçekçi bir bakış açısıyla kaleme alan yazarın temel çıkış noktası mesaj verme kaygısıdır. Özellikle romanlarında ön plana çıkan bu durum yazarın bütün eserlerinde yer alır. Bu açıdan bakıldığında mesaj verme ya da toplumda gördüğü bir eksikliği dile getirme kaygısı yazarın eserlerindeki sanatsal değerin çoğu zaman geri planda kalmasına yol açar. Yazar, çok farklı edebî türlerde eserler vermiş olsa da romancı kimliği ile öne çıkmaktadır. Yazarın buradaki temel amacı da, daha çok insana çok fazla şey anlatarak vermek istediği mesajların geniş bir alana yayılmasını sağlayabilmektir. Bu amaçla romanları başta olmak üzere eserlerindeki merak unsuru geri plana itilirken, eserlerinin öğretici yönü her zaman ön planda tutulmaktadır. Bu husus ise yazarın var olduğuna inandığı toplumsal iş bölümünde kendisine düşen görevin yazıcılık olduğunu düşünerek hareket etmesi ve bir yazıcının ancak toplumun eksiklilerini belirtip ona yol göstererek görevini yapmış sayılacağı anlayışından yola çıkarak eserler kaleme almasının doğal bir sonucudur. Elde edilen araştırma ve incelemelerden hareketle, toplumsal gerçekçi bir bakış açısının hâkim olduğu Erol Toy'un edebî eserlerinde, geçmişin sancılı süreçlerinden geçerek kendi çağının çok sonrasına kalmaya uğraşan bir çabanın olduğu görülecektir.
Özet (Çeviri)
The focus of this study is Erol Toy and his literary works. Erol Toy, who started his literary career with newspaper and magazine articles, has works in the genres of novels, stories, plays, essays, articles and children's stories, which also reveal his multifaceted literary orientation. In this study, his novels, stories, children's stories and printed theater works in the category of literary works will be examined. In the review, first of all, the author's novels were examined in detail with an approach towards the work and under certain headings such as summary, introduction of the novel, mentality, plot, cast of characters, place, time, theme, narration, understanding and interpretation. Then, his books in the genre of stories and plays were subjected to a general examination based on the headings in the novel reviews. The main starting point of the author, who wrote his works with a social realist perspective, is the concern to give a message. This situation, which is especially prominent in his novels, is present in all of the author's works. When viewed from this perspective, the concern to give a message or to express a deficiency he sees in society often causes the artistic value in the author's works to remain in the background. Although the author has produced works in very different literary genres, he stands out with his identity as a novelist. The author's main purpose here is to ensure that the messages he wants to convey are spread over a wide area by telling many things to many more people. For this purpose, the curiosity element in his works, especially his novels, is pushed to the background, while the educational aspect of his works is always kept in the foreground. This issue is a natural result of the author's acting in the social division of labor that he believes exists, thinking that his duty is to be a scribe, and that a scribe can only be considered to have done his duty by indicating the shortcomings of society and guiding it, and writing his works. Based on the research and examinations obtained, it will be seen that in the literary works of Erol Toy, where a social realist perspective is dominant, there is an effort to go through the painful processes of the past and stay far beyond his own era.