Ortaöğretim kurumlarında ikinci yabancı dil olarak Fransızca öğretiminde dijital araç kullanımının yazma becerisine etkisi
The effect of using digital tools on writing skills in teaching French as a second foreign language in secondary education institutions
- Tez No: 925819
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ALPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İnternetin ve web teknolojilerinin hızla ilerlemesi her alanda olduğu gibi eğitim alanında da yenilenme ihtiyacını gündeme getirmiştir. Günümüz liselerinde öğrenim görmekte olan z kuşağının özellikleri ve dijitalleşmedeki artış web 2.0 teknolojilerinin öğrenme ortamına dahil edilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu araçların kullanımının çok fazla teknolojik bilgi gerektirmemesi ve buna rağmen öğrenme sürecini oldukça keyifli hale getiren içeriklere sahip olması eğitimde tercih edilmesinin ana sebeplerindendir. Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Fransızca Öğretim Programının da incelendiği bu araştırmada, genel olarak eğitimde öğrenme etkinliklerini çeşitlendirmek ve ikinci yabancı dil olarak Fransızca eğitimi veren ortaöğretim kurumlarında dil becerilerini, özellikle de yazma becerisini geliştirmek amacıyla kullanılabilecek dijital araçlar Diller için Avrupa Ortak Başvuru Metninin önerdiği eylem odaklı yaklaşım ve çoklu zekâ kuramı bağlamında incelenmiş ve bu konuda literatür taraması üzerinden yürütülen betimsel bir çalışma ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The rapid advancement of the internet and web technologies has brought about the need for renewal in various fields, including education. The characteristics of Generation Z, who are currently studying in high schools, and the increase in digitization make it essential to integrate Web 2.0 technologies into the learning environment. The main reasons for preference of these tools in education are that they do not require extensive technological knowledge and, despite this, they provide content that makes the learning process highly enjoyable. In this study, which also examines the Ministry of National Education's High School French Language Teaching Curriculum, the focus is on diversifying learning activities in education and using digital tools can be employed to develop language skills in secondary education institutions offering French as a foreign language. More specifically, the study looks at tools that can be used to enhance writing skill, in the context of the action-oriented approach recommended by the Common European Framework of Reference for Languages and Gardner's Theory of Multiple Intelligences. This research presents a descriptive study based on a literature review.