BÖTE Bölümü öğretmen adaylarının 'İdeal Bilişim Teknolojileri Öğretmeni' algılarının incelenmesi (Gazi Üniversitesi örneği)
Analyzing the perceptions of 'Ideal Information Technologies Teacher' of prospective teachers (The case of Gazı̇ University)
- Tez No: 925840
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Teknolojik gelişmeler ve değişen hayat şartları tüm dünyada öğretmenlik mesleğinin de değişimine sebep olmuş, toplumun gözünde bilgiye kolay ulaşılabildiğinden öğretmene bakış açısı değişmiştir. Öğretmen adayları, eğitim programlarının gelecekteki uygulayıcısı olmaları sebebi ile öğretim faaliyetlerinin başarılı olmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) Bölümleri teknolojinin eğitime entegrasyonu sürecinde önemli roller üstlenerek başarıyı da beraberinde getirmektedir. BÖTE öğretim programının, küresel dünyada gerçekleşen dijital dönüşümlere uyum sağlaması ve mevcut öğretim programı çerçevesinde yürütülen uygulamaların tüm süreçlerinde teknolojinin uygulanabilirliği açısından oldukça önemli olduğu aşikardır. Bu araştırmanın amacı; Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) Bölümü Öğretmen Adaylarının“İdeal Bilişim Teknolojileri Öğretmeni”algılarının incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda BÖTE Bölümünde öğrenim gören öğretmen adaylarının görüşlerine başvurulmuştur. Araştırmada nitel araştırma modeli seçilmiş olup bu bağlamda olgubilim (fenomoloji) desenin kullanımı tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 yılı bahar döneminde Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) Bölümünde öğrenim gören tüm öğretmen adayları oluşturmaktadır. Ölçüt örneklemesi yöntemiyle çalışma grubu seçilmiştir. Araştırmanın geçerlik ve güvenirliğini sağlamak amacıyla veri toplama aracı ile ilgili veri kaynakları incelenmiştir. Verilerin toplanması amacı ile iki bölümden oluşan görüş belirtme formu kullanılmıştır. Bu çalışmada veriler, katılımcıların görüş belirtme formuna yazdıkları görüşlerinden elde edilmiştir. Veri analizi sırasında geçerlik ve güvenirliğin sağlanması için hazırlanan sorular bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği alanında uzman 2 akademisyen ile eğitim programları ve öğretimi alanında uzman 1 akademisyenin görüşüne sunulmuştur. Araştırma verileri araştırmacılar tarafından toplanmıştır. Çalışma grubundan elde edilen verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Görüşme formunda yer alan sorulardan elde edilen bulgular çeşitli kod ve kategoriler şeklinde sınıflandırılmış ve yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) Bölümü Öğretmen Adaylarının“İdeal Bilişim Teknolojileri Öğretmeni”algıları tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının bilişim teknolojileri öğretmeninin alan bilgisi, meslek bilgisi, genel kültür bilgisi yeterliği ve kişisel özelliklerinin uygunluğu ile ilgili daha fazla beklentileri olduğu görülmüştür. Bilişim Teknolojileri Öğretmenliğinin bugünü ve yarını için endişe duymalarından dolayı farklı mesleklere yönelme eğiliminde oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlara dayanarak ideal bilişim teknolojileri öğretmenlerinin varlığının hizmet öncesinde mesleklerine karşı olumlu algı oluşturulabilmelerine bağlı olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Technological developments and changing living conditions have caused the teaching profession to change all over the world, and the perspective of the teacher has changed as information is easily accessible in the eyes of the society. Pre-service teachers have an important role in the success of teaching activities because they are the future implementers of education programs. Computer Education and Instructional Technology Education (CEIT) Departments play an important role in the process of integrating technology into education and bring success with it. It is obvious that it is very important for the curriculum to adapt to the digital transformations taking place in the global world and for the applicability of technology in all processes of the applications carried out within the framework of the current curriculum. The aim of this study is to examine the perceptions of prospective teachers of Computer Education and Instructional Technology Education (CEIT) Department of“Ideal Information Technologies Teacher”. For this purpose, the opinions of pre-service teachers studying in the Department of (CEIT) were consulted. The qualitative research model was selected in the study and in this context, the use of phenomenology design was preferred. The study group of the research consists of all pre-service teachers studying at Gazi University Gazi Faculty of Education, Department of Computer Education and Instructional Technology Education (CEIT) in the spring semester of 2023-2024. The study group was selected by criterion sampling method. In order to ensure the validity and reliability of the study, data sources related to the data collection tool were examined. An opinion form consisting of two parts was used to collect the data. In this study, the data were obtained from the opinions of the participants written on the opinion form. In order to ensure validity and reliability during data analysis, the prepared questions were submitted to the opinions of 2 academicians who are experts in the field of computer and instructional technology teaching and 1 academician who is an expert in the field of curriculum and instruction. The research data were collected by the researchers. Content analysis was used to analyze the data obtained from the study group. The findings obtained from the questions in the interview form were classified and interpreted in various codes and categories. As a result of the research, the“Ideal Information Technologies Teacher”perceptions of the prospective teachers of the Department of Computer Education and Instructional Technology (CEIT) were determined. It was seen that pre-service teachers have more expectations about the competence of the information technology teacher's field knowledge, professional knowledge, general culture knowledge and the suitability of personal characteristics. It was concluded that they tended to turn to different professions because they were concerned about the present and future of information technology teaching. Based on the results obtained, it is thought that the existence of ideal information technology teachers depends on the creation of positive perceptions towards their profession before service.