Integrated simulation and experimental analysis of patient specific abdominal aortic aneurysm
Kişiye özel abdominal aort anevrizması için entegre simülasyon ve deneysel analiz çerçevesi
  1. Tez No: 925849
  2. Yazar: CAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Abdominal aort anevrizmalarının (AAA) yönetimi ve tedavisi, kardiyo vasküler alanda önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Son gelişmeler, tedavi sonuçlarını iyileştirmek için kişiye özel bir yaklaşımın önemini vurgulamıştır. Bu araştırma, AAA'nın anlaşılmasını ve tedavisini kişiye özel bir bağlamda geliştirmek için simülasyon ve deneysel analizi entegre etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada uygun maliyetli, açık kaynaklı bir AAA akış fantomu üretim çerçevesi sunulmuştur. Bilgisayar destekli mühendislik simülasyonları ile deneysel metodolojiler birlikte kullanarak, kişiye özel bir aort anevrizması biyomekanik olarak incelenmiştir. Fantom modelin yapısal güvenilirliğinin arttırılması için dijital imaj korelasyonu(DIC) yöntemine dayalı malzeme kalibrasyonu yöntemi uygulaması çalışılmıştır. Akış simülasyonunda fizyolojik basınç seviyelerini sağlanması amacı ile Windkessel elemanlarının tasarımı, üretimi ve ilgili parameterleri hesaplanması gösterilmiştir. Python tabanlı akış fantomu kontrol yazılımı geliştirilmiştir. İyileştirilmiş dişli pompa tasarımı sunulmuştur. Uygun maliyetli bir hastaya özgü akış fantomu üretim çerçevesinin kullanılabileceği ve anevrizmaların ana hemodinamiklerini doğru bir şekilde benzetilebileceği gösterilmiştir. Deneysel tahminler, sıvı yapı etkileşimi (FSI) simülasyon sonuçları ile desteklenmiştir. Sayısal modellemenin, deneysel analiz ile entegrasyonu, kişiye özgü AAA çalışmalarını ilerletmek için umut verici bir yol sunmaktadır. Bu yaklaşım, AAAların yönetiminde klinik karar verme ve hasta sonuçlarını iyileştirmede potansiyele sahiptir ve kişiselleştirilmiş tıbbi tedavilerde önemli bir adımı işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The management and treatment of abdominal aortic aneurysms (AAA) remain a significant challenge in endovascular studies. Recent advancements have emphasized the importance of patient-specific approaches to improve therapeutic outcomes. This research aims to integrate simulation and experimental analysis to enhance the understanding and treatment of AAA in a patient-specific context. An affordable, open source frame work for AAA flow phantom manufacturing is presented. Utilizing a combination of advanced computational simulations and experimental methodologies, this study investigates the biomechanical behavior of AAA. Improvement of flow phantom fidelity using DIC material calibration and verification, physiological pressure levels using Windkessel elements are presented. An improved gear pump design with python based flow phantom control software is discussed. It is shown that an affordable patient specific flow phantom manufacturing framework can be employed and accurately mimic the main hemodynamics of aneurysms. Experimental predictions can be enhanced with fluid structure interaction (FSI) simulation results. The integration of simulation with experimental analysis offers a promising avenue for advancing patient-specific AAA studies. This approach holds potential for improving clinical decision-making and patient outcomes in the management of AAAs, marking a significant step forward in personalized medical treatments.