Sübstitüe piridopirimidin bileşiklerinin sentezi ve asetilkolinesteraz inhibisyon potansiyellerinin incelenmesi
Synthesis of substituted pyridopirimidine compounds and investigation of acetilcholineesterase inhibition potantial
  1. Tez No: 925865
  2. Yazar: SÜMEYYE YALDUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASGAR KAYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Heterohalkalı bileşikler; geniş farmasötik ve tıbbi uygulamalarıyla çok önemli bir bileşik sınıfıdır. Alzheimer hastalığı, nörodejeneratif bir bozukluk olup, beynin hafıza, öğrenme, düşünme ve günlük yaşam aktivitelerini yerine getirme yetilerini olumsuz etkileyen ilerleyici bir demans türüdür. Alzheimer hastalığının sempomatik tedavisine yönelik yapılan AChE inhibisyon çalışmalarında heterohalkalı bileşikler sıklıkla kullanılmaktadır. Tez çalışması iki temel bölüm şeklinde tasarlanmıştır. Tezin ilk bölümünde; 2-hidroksi-4H-pirido[1,2-a]pirimidin-4-onlar ile konjuge alkenler ve fenilasetilene Mn(OAc)3 aracılı mikrodalga destekli radikal siklokatılma ile furo[2,3- d]pirido[1,2-a]pirimidin-4-onların sentezi gerçekleştirildi. Tasarlanan bu yöntem çeşitli sübstitüe edilmiş 2-hidroksi-4H-pirido[1,2-a]pirimidin-4-onların ucuz ve kolay elde edilebilir alkenler kullanılarak verimli sentezini sağlayacaktır. Bir sonraki bölümde ise bir seri 2-fenil-2-(tiofen-2-il)-2,3-dihidro-4H-furo[2,3- d]pirido[1,2-a]pirimidin-4-onlar (4 a-p) 2-hidroksi-4H-pirido[1,2-a]pirimidin-4-onlar (1 a-j) ile substitüe 2-(1-fenilvinil)tiyofenlerin (2 i-k) Mn(OAc)3 aracılı mikrodalga destekli radikal siklokatılma reaksiyonundan elde edildi ve asetilkolinesteraz (AChE) enzimlerini inhibe edici aktiviteleri açısından in vitro olarak değerlendirilmiştir. Bu bileşiklerin in vitro AChE inhibisyonu sonuçları, bileşiklerin 0.52 ve 3.77 μM arasındaki IC50 değerleri ile iyi bir inhibisyona sahip olduğunu göstermiştir. Elde edilen sonuçlara göre 2-fenil-2-(tiyofen-2-il)-2,3-dihidro-4H-furo[2,3-d]pirido[1,2- a]pirimidin-4-on (4g ve 4p) bileşikleri potansiyel AChE inhibitörleri olabilir.
Özet (Çeviri)
Heterocyclic compounds are a very important class of compounds for their broad pharmaceutical and medicinal applications. Alzheimer's disease is a neurodegenerative disorder and a progressive form of dementia that impairs the brain's memory, learning, thinking and ability to perform activities of daily living. Heterocyclic compounds are frequently used in AChE inhibition studies for symptomatic treatment of Alzheimer's disease. The thesis is designed in two main parts. In the initial part of the thesis; furo[2,3-d]pyrido[1,2-a]pyrimidin-4-ones were obtained by microwave assisted radical cyclizations of 2-hydroxy-4H-pyrido[1,2-a]pyrimidin-4- ones with conjugated alkenes and phenylacetylene via Mn(OAc)3. The designed method will enable the efficient synthesis of various substituted 2-hydroxy-4H-pyrido[1,2- a]pyrimidin-4-ones using cheap and easily obtainable alkenes. In the next section; a series of 2-phenyl-2-(thiophen-2-yl)-2,3-dihydro-4H-furo[2,3- d]pyrido[1,2-a]pyrimidin-4-ones (4 a-p) were obtained by microwave assisted radical cyclizations of 2-hydroxy-4H-pyrido[1,2-a]pyrimidin-4-ones (1 a-j) with substituted 2- (1-phenylvinyl)thiophenes (2 i-k) and evaluated in vitro for their acetylcholinesterase (AChE) enzymes inhibitory activity. In vitro AChE inhibitor results of these compounds showed that the compounds had good inhibition with IC50 values between 0.52 and 3.77 µM. These results obtained 2-phenyl-2-(thiophen-2-yl)-2,3-dihydro-4H-furo[2,3- d]pyrido[1,2-a]pyrimidin-4-ones (4g and 4p) compounds may be potential AChE inhibitors.