Sübstitüe azadipirometen ligand ve komplekslerinin sentezi, fotofiziksel özellikleri ve boya duyarlı güneş pillerinde kullanımı
Synthesis and photophysical properties of substituted azadipyrromethene ligands and complexes, and their usage in dye sensitized solar cells
- Tez No: 887133
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HAYVALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışmasında sübstitüe azadipirometen ligandları, bunların bor diflorür ve Zn(II) ile olan metal kompleksleri sentezlenmiştir. Bileşiklere bağlanan yan gruplar bileşiklerin fotofiziksel özelliklerini geliştirecek yönde seçilmiştir. Bu amaçla azadipirometen ligandlarının 3 ve 5 konumlarına elektron verici ve bileşiklerin konjugasyonunu artırabilecek yan gruplar bağlanmıştır. Bu doğrultuda sentezlenen azadipirometen ligandları, bor diflorür ve Zn(II) komplekslerinin absorpsiyon ve emisyon özelliklerinde iyileşme gözlenmiştir. Ölçülen en yüksek absorpsiyon dalga boyu azadipirometen ligandlarında nitro sübstitüe ve Suzuki-Miyaura eşleme reaksiyonu ile elde edilen 4-formilfenil sübstitüe azadipirometen ligandlarında, bor diflorür kompleksleri için de 4-formilfenil sübstitüe azadipirometen bor diflorür kompleksinde elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapılarının aydınlatılması için 1H-NMR, 13C-NMR ve HRMS-TOF-ESI spektroskopisi kullanılmıştır. Bileşiklerin fotofiziksel özelliklerinin belirlenmesi için UV-VIS ve floresans spektrofotometreleri kullanılmıştır. Ayrıca bileşiklerin boya duyarlı güneş pillerinde kullanıma uygunluğunun belirlenmesi amacıyla incelemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, substituted azadipyrromethene ligands and their metal complexes with boron difluoride and Zn(II) were synthesized. The side groups were selected to improve the photophysical properties of the compounds. For this purpose, electron-donating groups and the groups that can improve the conjugation of the compounds were attached to the 3 and 5 positions of azadipyrromethene ligands. An improvement was observed in the absorption and emission properties of azadipyrromethene ligands, boron difluoride and Zn(II) complexes. The highest absorption wavelength measured was observed in the nitro-substituted azadipyrromethene ligand and 4-formylphenyl-substituted azadipyrromethene ligand obtained by the Suzuki-Miyaura coupling reaction, and for the boron difluoride complexes, in the 4-formylphenyl-substituted complex. 1H-NMR, 13C-NMR and HRMS-TOF-ESI spectroscopies were used to clarify the structures of the compounds. UV-VIS and fluorescence spectrophotometers were used to determine the photophysical properties of the compounds. Studies were also conducted to evaluate the compounds' suitability for application in dye-sensitized solar cells.