Klinik uygulamada hemşirelik öğrencileri hakları farkındalık ölçeği'nin Türkçe'ye uyarlanması
Adaptation of nursing student rights awareness scale to Turkish in tpractice
  1. Tez No: 925866
  2. Yazar: CELLE ÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİFE UTAŞ AKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu metodolojik araştırma, Park ve Choi (2021) tarafından geliştirilen Klinik Uygulamada Hemşirelik Öğrenci Hakları Farkındalık Ölçeğini (KUHÖHFÖ) Türkçeye uyarlayarak geçerlik ve güvenirlik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, Eylül 2023- Ocak 2024 tarihleri arasında Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ve Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ndeki 4. Sınıf hemşirelik öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Tanıtıcı Bilgi Formu ve Klinik Uygulamada Hemşirelik Öğrenci Hakları Farkındalık Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra geçerlik ve güvenirlik analizlerinden yararlanılmıştır. Klinik Uygulamada Hemşirelik Öğrenci Hakları Farkındalık Ölçeğinin Türkçe versiyonunun 14 maddeden oluşan 3 faktörlü bir yapı gösterdiği ve maddelere ait faktör yüklerinin 0,580 ile 0.813 arasında değiştiği belirlenmiştir. Ölçeğin uyum iyiliği indeksleri χ2/df= 2,592, GFI=0,883, NFI=0,869, TLI=0,889, IFI=0.915, CFI=0.914, RMSEA=0.068, RMR=0.025'tür. Ayrıca ölçeğin Cronbach's alfa katsayısı 0.986 olarak hesaplanmıştır. Madde-toplam puan korelasyon katsayıları ise 0,374 ile 0,730 arasındadır. Bu doğrultuda Klinik Uygulamada Hemşirelik Öğrenci Hakları Farkındalık Ölçeğinin Türkçe versiyonunun hem geçerli hem de güvenilir bir ölçme aracı olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This methodological study was conducted to determine the validity and reliability of the Nursıng Students' Rıghts Awareness Scale In Clınıcal Practıce developed by Park and Choi (2021). It was adapted into Turkish by. The sample of the research consisted of 4th year nursing students studying at Bandırma Onyedi Eylül University and Kütahya Health Sciences University between September 2023 and January 2024. Perceived Social Support Scale. In addition to descriptive statistics, validity and reliability analyzes were also used to evaluate the data. It was determined that the Turkish version of the Nursing Students' Rights Awareness in Clinical Practice Scale showed a 3-factor structure consisting of 14 items and the factor loadings of the items varied between 0.580 and 0.813. Scale fit indices are χ2/df=2.592, GFI=0.883, NFI=0.869, TLI=0.889, IFI=0.915, CFI=0.914, RMSEA=0.068, RMR=0.025. Additionally, the Cronbach's alpha coefficient of the scale was calculated as 0.986. Item-total score correlation coefficients range between 0.374 and 0.730. As a result, it was determined that the Turkish version of the Nursing Students' Rights Awareness in Clinical Practice Scale was both a valid and reliable measurement tool.